Reklama

Oddali hołd matce generała Maczka

Z inicjatywy i środków Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu i jej prezes Bogny Pieczyńskiej na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu, przy nagrobku Anny Müller-Maczek, doszło do odsłonięcia specjalnej tablicy z „wdzięczności za wychowanie czterech synów, walczących później m.in. w I wojnie światowej.

Uroczystości rozpoczęło spotkanie w biurze Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, a potem zaproszeni goście uczestniczyli we mszy św. koncelebrowanej w przemyskiej archikatedrze. Przewodniczył jej bp Stanisław Jamrozek, a współcelebrował kapelan Garnizonu Przemyśl płk rez. Władysław Kozicki. Wojskową asystę wystawili żołnierze 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy[paywall]. Po mszy świętej uczestnicy udali się na cmentarz zasański, gdzie uroczyście poświęcono i odsłonięto tablicę przy nagrobku Anny Müller-Maczek.

Tablica owa to forma podziękowania za wychowywanie czterech synów walczących w I wojnie światowej oraz w walkach o odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Trzech z nich zginęło w latach 1917 – 1920. Pozostał tylko Stanisław Maczek, późniejszy generał broni.

Reklama
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: dowódca 1 bcz z Żurawicy ppłk Rafał Kluz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa rzeszowskiego oddziału IPN dr Piotr Szopa czy dr Mirosław Surdej z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.


fot.UM Przemyśl
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama