Reklama

Odeszła jedna z najstarszych mieszkanek powiatu lubaczowskiego. Miała 106 lat

17 sierpnia br., na cmentarzu przy ul. Kościuszki miał miejsce pogrzeb jednej z najstarszych mieszkanek powiatu lubaczowskiego, urodzonej w Birczy śp. Jadwigi Żdan. Pani Jadwiga odeszła do wieczności 13 bm., w wieku 106 lat.

W ubiegłym roku  składaliśmy Pani Jadwidze życzenia urodzinowe, opisując piękny jubileusz jej 105. urodzin.

Jubilatkę odwiedziła z tej okazji w domu delegacja z lubaczowskiego ratusza, na czele z burmistrzem Krzysztofem Szpytem. Był jubileuszowy tort, uroczysty toast i ciepłe życzenia oraz kwiaty złożone na ręce dostojnej jubilatki w imieniu wszystkich mieszkańców.

Tym razem wspominamy tę wyjątkową postać w smutnych okolicznościach. Mieszkanka Lubaczowa pani Jadwiga Żdan, z domu Kobryn, była skarbnicą życiowych doświadczeń. W Lubaczowie mieszkała od 1944 roku, ale na świat przyszła w Birczy 14 listopada 1916 roku.

Naukę rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Powszechnej pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu, a po ukończeniu 7 klas wyjechała do Jaworowa, gdzie uczyła się w Seminarium Nauczycielskim.

W 1940 r. wyszła za mąż za lekarza weterynarii Włodzimierza Żdana. W czasie wojennej zawieruchy razem z mężem tułali się od jednego miejsca do drugiego. Najpierw mieszkali w Jaworowie, potem Krakowcu, który opuścili w 1943 roku.

4 września 1944 roku z całym dobytkiem przyjechali do Lubaczowa. Pani Jadwiga krótko uczyła w szkole, potem zajmowała się domem.

Jej wielką miłością były książki. Cześć jej pamięci.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama