Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu podsumowali 2019 rok. W związku z rosnącym ruchem na przejściach granicznych nie narzekali na brak pracy.

W ciągu minionych 12 miesięcy polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu przekroczyło ponad 13,3 mln osób (tj. o 4 proc. więcej niż w 2018). Przez znajdujące się tutaj przejścia graniczne przejechało ponad 2,5 mln pojazdów. 11,1 mln odprawionych osób to obywatele Ukrainy, stanowili oni 84 proc. całości ruchu osobowego, podczas gdy Polacy to jedynie 1,6 mln odprawionych podróżnych.
Najwięcej odprawianych było na przejściu granicznym w Medyce (46 proc. całego ruchu osobowego), natomiast największy ruch środków transportu odnotowano w Korczowej – ok. 1 mln. Także o 11 proc. w stosunku do roku 2018 wzrosła liczba autokarów przekraczających podkarpackie przejścia graniczne. W ciągu roku odprawiono ich łącznie ponad 87 tys.
– W minionym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odmówili wjazdu do Polski łącznie ponad 24 tys. osób, w tym aż 22,5 tys. obywatelom Ukrainy – informuje major Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy formacji. – Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu do strefy Państw Schengen były kolejno: brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (ponad 10 tys. osób), brak środków finansowych (ok. 7 tys.), brak ważnego dokumentu lub wizy (ponad 2 tys.), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 2 tys.). Na granicy ujawniono również osoby posługujące się fałszywymi dokumentami. Łącznie stwierdzono ponad 900 fałszerstw dokumentów, z czego największą liczbę stanowiły fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej (250), następnie dokumenty komunikacyjne, takie jak dowody rejestracyjne, prawo jazdy i ubezpieczenia OC (ponad 500) – wylicza.
W minionym roku zatrzymano łącznie 189 sprawców przekroczeń granicy, w tym 133 migrantów, którzy przekroczyli granicę w celach osiedlenia się w państwach UE. Polska w dalszym ciągu była traktowana jako kraj tranzytowy. 18 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych (łącznie w przypadku 87 osób). Grupy liczyły od 3 do 14 osób. Najliczniejszą zatrzymali 23 stycznia ub. r. funkcjonariusze z Placówki SG w Horyńcu-Zdroju. Było to 14 obywateli Iraku oraz Syryjczyk i Tunezyjczyk, którzy zorganizowali Irakijczykom przerzut przez ukraińską granicę, a następnie zamierzali przewieźć ich do krajów Europy Zachodniej.
– Na polsko-słowackim odcinku granicy ochranianej przez BiOSG ujawniono 38 imigrantów, którzy dokonali nielegalnego przekroczenia granicy, ukrywając się w naczepach samochodów ciężarowych – dodaje major E. Pikor. – W tego rodzaju przypadkach zdarzało się, że ukryci w przestrzeni bagażowej tira spędzali tam bez jedzenia od 3 – 5 dni – wyjaśnia.
W minionym roku funkcjonariusze przeprowadzili 264 kontrole mające na celu zbadanie rynku pracy cudzoziemców pod kątem legalności ich zatrudnienia. W wyniku działań ujawniono 502 cudzoziemców pracujących na Podkarpaciu nielegalnie. Zostali zobowiązani do opuszczenia Polski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze