W niedzielę, 22 stycznia br., podczas koncertu galowego wręczono nagrody laureatom kolejnej, 22. już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu. Znaleźli się wśród nich soliści m.in. z Jasła, Rzeszowa, Stalowej Woli, Kielc i Krakowa.
Wykonawcy z całej Polski zaprezentowali się w repertuarze bożonarodzeniowym, śpiewając kolędy oraz pastorałki – zarówno utwory znane, jak i te nieco zapomniane. Nadrzędnym celem festiwalu jest ożywienie tradycji kolędowania. Wydarzenie jest okazją do skonfrontowania dokonań twórczych wykonawców i instruktorów, a udział[paywall] w nim stanowi wyróżnienie dla solistów i zespołów, którzy znaleźli się w finale oraz motywuje ich do dalszego doskonalenia warsztatu artystycznego. Udział w festiwalu to również dobry czas na refleksję.
– Kolędy i pastorałki dotykają najgłębszych tajemnic naszego życia, w związku z tym ich wykonanie, a także słuchanie wymaga osobistego zaangażowania i zrozumienia, że Pan Jezus przyszedł na świat tak mały i umniejszył się, ażeby człowiek zobaczył swoją wielkość – zauważył obecny na gali ks. archiprezbiter Andrzej Surowiec.

Przesłuchania konkursowe, przeprowadzone w przeddzień gali, trwały 5 godzin. Wzięli w nich udział reprezentanci sześciu województw: mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego (najliczniejsza grupa). Z grona 35 wykonawców komisja festiwalowa w składzie dr Olga Popowicz (Akademia Muzyczna w Krakowie), Jadwiga Nowosiad (Państwowa Szkoła Muzyczna w Jarosławiu), ks. prof. Tadeusz Bratkowski (Uniwersytet Rzeszowski) wyłoniła zwycięzców, którzy 22 stycznia br. zaprezentowali się w koncercie galowym. W kategorii młodzież gimnazjalna przyznano nagrody ex aequo dla każdego z miejsc. Nagrodzone zostały solistki: Aleksandra Brągiel z Jasła (I m-ce), Klaudia Borejko z Łukowa (I m-ce), Maria Jarosz z Rymanowa (II m-ce), Aleksandra Małek z Janowa Lubelskiego (II m-ce), Natalia Wysocka z Łukowa (III m-ce), Katarzyna Kicak z Tarnawy Dolnej (III m-ce). W kategorii młodzież ponadgimnazjalna I miejsce zdobyła Anna Socha z Jarosławia, II – Aleksandra Wajda z Rzeszowa, III – Julia Surowiec ze Stalowej Woli. W grupie dorośli I miejsce ex aequo jury przyznało Annie Białoń reprezentującej Kraków oraz Aldonie Mikoś z Rzeszowa, II – Agnieszce Serwan z Kielc, III – Joannie Buczkowskiej z Jarosławia. Z kolei w kategorii zespoły najlepsi okazali się: Studio Piosenki Miejskiego Ośrodka Kultury z Radymna (I m-ce), zespół Defekt z Przemyśla (II m-ce) oraz Niżańska Kapela Ludowa z Niska (III m-ce). Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz dyplomy.
Organizatorami XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek były: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz oraz senator Mieczysław Golba.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze