Reklama

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu ma już 22 lata

31/01/2017 11:00

W niedzielę, 22 stycznia br., podczas koncertu galowego wręczono nagrody laureatom kolejnej, 22. już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu. Znaleźli się wśród nich soliści m.in. z Jasła, Rzeszowa, Stalowej Woli, Kielc i Krakowa.

Wykonawcy z całej Polski zaprezentowali się w repertuarze bożonarodzeniowym, śpiewając kolędy oraz pastorałki – zarówno utwory znane, jak i te nieco zapomniane. Nadrzędnym celem festiwalu jest ożywienie tradycji kolędowania. Wydarzenie jest okazją do skonfrontowania dokonań twórczych wykonawców i instruktorów, a udział[paywall] w nim stanowi wyróżnienie dla solistów i zespołów, którzy znaleźli się w finale oraz motywuje ich do dalszego doskonalenia warsztatu artystycznego. Udział w festiwalu to również dobry czas na refleksję.

– Kolędy i pastorałki dotykają najgłębszych tajemnic naszego życia, w związku z tym ich wykonanie, a także słuchanie wymaga osobistego zaangażowania i zrozumienia, że Pan Jezus przyszedł na świat tak mały i umniejszył się, ażeby człowiek zobaczył swoją wielkość – zauważył obecny na gali ks. archiprezbiter Andrzej Surowiec.

Reklama

fot.Krzysztof Peszko

35 wykonawców z 6 województw

Przesłuchania konkursowe, przeprowadzone w przeddzień gali, trwały 5 godzin. Wzięli w nich udział reprezentanci sześciu województw: mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego (najliczniejsza grupa). Z grona 35 wykonawców komisja festiwalowa w składzie dr Olga Popowicz (Akademia Muzyczna w Krakowie), Jadwiga Nowosiad (Państwowa Szkoła Muzyczna w Jarosławiu), ks. prof. Tadeusz Bratkowski (Uniwersytet Rzeszowski) wyłoniła zwycięzców, którzy 22 stycznia br. zaprezentowali się w koncercie galowym. W kategorii młodzież gimnazjalna przyznano nagrody ex aequo dla każdego z miejsc. Nagrodzone zostały solistki: Aleksandra Brągiel z Jasła (I m-ce), Klaudia Borejko z Łukowa (I m-ce), Maria Jarosz z Rymanowa (II m-ce), Aleksandra Małek z Janowa Lubelskiego (II m-ce), Natalia Wysocka z Łukowa (III m-ce), Katarzyna Kicak z Tarnawy Dolnej (III m-ce). W kategorii młodzież ponadgimnazjalna I miejsce zdobyła Anna Socha z Jarosławia, II – Aleksandra Wajda z Rzeszowa, III – Julia Surowiec ze Stalowej Woli. W grupie dorośli I miejsce ex aequo jury przyznało Annie Białoń reprezentującej Kraków oraz Aldonie Mikoś z Rzeszowa, II – Agnieszce Serwan z Kielc, III – Joannie Buczkowskiej z Jarosławia. Z kolei w kategorii zespoły najlepsi okazali się: Studio Piosenki Miejskiego Ośrodka Kultury z Radymna (I m-ce), zespół Defekt z Przemyśla (II m-ce) oraz Niżańska Kapela Ludowa z Niska (III m-ce). Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz dyplomy.

Organizatorami XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek były: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz oraz senator Mieczysław Golba.


fot.Krzysztof Peszko
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama