Reklama

Okiem mamy Majówki: Etap „tylko mama”?

10/02/2018 07:51

Co zrobić, kiedy dziecko chodzi za Tobą krok w krok i wpada w wielką rozpacz, gdy zamykasz się w toalecie? Bycie tą jedyną, niezastąpioną jest piękne, ale czasami i męczące… Eh...

Kiedy Twoje dziecko zaczyna być już bardziej świadome i nagle orientuje się, że nie jesteście już jednością, zaczyna panikować. Każde Twoje wyjście to dla niego zniknięcie. Kiedy maluch widzi zamykające się za Tobą drzwi, wpada w histerię, bo nie ma świadomości, że wrócisz. To zupełnie naturalny element rozwoju, jak i protest malucha. Można jednak nad tym pracować i próbować niwelować skutki chwilowego rozstania z dzieckiem. Staraj się, aby przebywały z nim również inne osoby, tj. babcia, dziadek, wujek, ciocia, po to, aby wiedziało, że nie tylko z mamą może się bawić, kąpać, czytać bajki itd. Zniknij z pola widzenia dziecka, tak by poznać reakcję na to, jak się zachowuje, gdy Cię nie ma. Wyjmując bieliznę z pralki, mów do dziecka stojącego za drzwiami „Jestem tu! Za moment się zobaczymy”, po to, aby miało świadomość, że nie widzi Cię, a Ty mimo wszystko jesteś z nim. To uczy malucha, że jest coś takiego jak kontakt duchowy. Wypraktykuj „zabawę w wychodzenie”.

Niech twoja pociecha widzi także, że jeśli wychodzisz, to wkrótce wrócisz. Zostaw dziecko na przykład z ojcem w pokoju, a sama wychodź na coraz dłuższe chwile, powtarzając – „niedługo wracam” i „wróciłam”! Powtarzajcie to codziennie, w końcu wyjdź na dłużej, nie zapominając o stałym komunikacie. Świadomość mamy też ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli wyjdziesz z domu i będziesz myślała, że Twoje dziecko ciągle płacze, to wzbudzi to w Tobie poczucie, że jest biedne i czuje się najlepiej wyłącznie z Tobą. Powiedz sobie „dziecko jest z osobą, którą zna i bardzo lubi się z nią bawić”. To zmieni Twoją świadomość i wpłynie pozytywnie na relacje mama – dziecko. Ważne, aby pociecha od początku przebywała w towarzystwie innych, znajomych osób, ponieważ kiedy zostanie bez mamy, może trudniej przechodzić rozłąkę.


Jeżeli chciałybyście bądź chcielibyście, tatusiowie, poruszyć kwestie, które Was nurtują, zapraszam do nadsyłania pytań, opinii na adres e-mailowy: monika.x.maj@gmail.com.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama