Reklama

Okna płoną cały czas. Gala finałowa na Kazimierzowskim Zamku

23/04/2022 08:32

Na scenie teatralnej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, 8 kwietnia odbyła się gala finałowa V edycji Konkursu Literackiego „Są gdzieś okna które płoną cały czas”, którego tematem jest niepełnosprawność i jej postrzeganie w przestrzeni społecznej.

Główni organizatorzy konkursu, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7. i 8. szkół podstawowych, to: II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły, Krzysztof Gudzelak, zmagający się z niepełnosprawnością od urodzenia, ale mimo to od lat prowadzący szeroko rozumianą działalność społeczną.

Gościem specjalnym uroczystości był Jan Mela, niepełnosprawny na skutek wypadku, założyciel i[paywall] prezes fundacji „Poza Horyzonty”. W programie artystycznym wystąpiła również niepełnosprawna przemyślanka, cierpiąca na wrodzoną łamliwość kości Sara Staszyszyn.

Monika Maciewicz, polonistka II LO w Przemyślu, koordynatorka konkursu:

– Budująca jest świadomość, że młodzi ludzie mają tak rozwiniętą wrażliwość zarówno społeczną, emocjonalną, jak i literacką. Otrzymaliśmy prace różnorodne gatunkowo: opowiadania, eseje, pamiętniki i reportaże. Każda z wymienionych form trafiła do ścisłego finału. Zwycięskie teksty nie tylko miały walory literackie, ale zawierały też poruszający przekaz.

Poznajemy świat labiryntów

W jednej z prac finalistów czytamy:

„dzięki zagłębieniu się w życie współczesnych Minotaurów poznajemy świat ich labiryntów, uczymy się poruszania po często mrocznych korytarzach, ślepych zaułkach, pustych komnatach losu ich oraz ich bliskich. Spotkałem wielu takich ludzi, ale żadnemu z nich nie brakło dobrych uczuć i pragnienia bliskości, a czy to nie jest najbardziej „normalna” z ludzkich cech? Kto tu jest „gorszy”? Ktoś, kto nie może chodzić, czy ktoś, kto nie umie kochać?”.

Agata Trzpis, wicedyrektor II LO w Przemyślu, podsumowuje:

– Cieszymy się, że matecznikiem konkursu jest nasza szkoła. Śledząc historię wydarzenia, które zaczęło się od skromnej, kameralnej uroczystości w 2017 roku, patrząc na rozmach dzisiejszej gali finałowej, możemy pogratulować organizatorom i zachęcić młodzież do udziału w kolejnych edycjach. Tym bardziej, że tematyka konkursu jest połączona z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej.

Reklama


W piątej edycji konkursu wzięło udział 225 uczestników z 80 miejscowości Podkarpacia.
Wyniki:

I miejsce – Jakub Kądzielawa, SP nr 12 w Dębicy; opiekun Anna Olechowska;

I miejsce – Wiktor Kołodziej, SP w Woli Rafałowskiej; opieka Agata Litwin-Ślemp;

II miejsce – Magdalena Kraska, SP Sióstr Prezentek w Rzeszowie; opiekun Monika Dulińska;

III miejsce – Maksymilian Salach, II LO w Łańcucie; opiekun Magdalena Siast;

I wyróżnienie – Patryk Bieleń, SP w Spiach; opieka Barbara Kubiś;

II wyróżnienie – Marcin Tokarz, SOSW w Ropczycach; opieka Barbara Jałmużna;

Reklama

III wyróżnienie – Łukasz Grzybowski, ZSP w Ulanowie; opieka Alina Grzybowska;

IV wyróżnienie – Wiktor Humeniuk, II LO w Przemyślu; opieka Małgorzata Wilgucka.



MW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama