Na scenie teatralnej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, 8 kwietnia odbyła się gala finałowa V edycji Konkursu Literackiego „Są gdzieś okna które płoną cały czas”, którego tematem jest niepełnosprawność i jej postrzeganie w przestrzeni społecznej.
Główni organizatorzy konkursu, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7. i 8. szkół podstawowych, to: II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły, Krzysztof Gudzelak, zmagający się z niepełnosprawnością od urodzenia, ale mimo to od lat prowadzący szeroko rozumianą działalność społeczną.
Gościem specjalnym uroczystości był Jan Mela, niepełnosprawny na skutek wypadku, założyciel i[paywall] prezes fundacji „Poza Horyzonty”. W programie artystycznym wystąpiła również niepełnosprawna przemyślanka, cierpiąca na wrodzoną łamliwość kości Sara Staszyszyn.
Monika Maciewicz, polonistka II LO w Przemyślu, koordynatorka konkursu:
– Budująca jest świadomość, że młodzi ludzie mają tak rozwiniętą wrażliwość zarówno społeczną, emocjonalną, jak i literacką. Otrzymaliśmy prace różnorodne gatunkowo: opowiadania, eseje, pamiętniki i reportaże. Każda z wymienionych form trafiła do ścisłego finału. Zwycięskie teksty nie tylko miały walory literackie, ale zawierały też poruszający przekaz.
W jednej z prac finalistów czytamy:
„dzięki zagłębieniu się w życie współczesnych Minotaurów poznajemy świat ich labiryntów, uczymy się poruszania po często mrocznych korytarzach, ślepych zaułkach, pustych komnatach losu ich oraz ich bliskich. Spotkałem wielu takich ludzi, ale żadnemu z nich nie brakło dobrych uczuć i pragnienia bliskości, a czy to nie jest najbardziej „normalna” z ludzkich cech? Kto tu jest „gorszy”? Ktoś, kto nie może chodzić, czy ktoś, kto nie umie kochać?”.
Agata Trzpis, wicedyrektor II LO w Przemyślu, podsumowuje:
– Cieszymy się, że matecznikiem konkursu jest nasza szkoła. Śledząc historię wydarzenia, które zaczęło się od skromnej, kameralnej uroczystości w 2017 roku, patrząc na rozmach dzisiejszej gali finałowej, możemy pogratulować organizatorom i zachęcić młodzież do udziału w kolejnych edycjach. Tym bardziej, że tematyka konkursu jest połączona z programem edukacyjnym na rzecz integracji społecznej.
W piątej edycji konkursu wzięło udział 225 uczestników z 80 miejscowości Podkarpacia.
Wyniki:
I miejsce – Jakub Kądzielawa, SP nr 12 w Dębicy; opiekun Anna Olechowska;
I miejsce – Wiktor Kołodziej, SP w Woli Rafałowskiej; opieka Agata Litwin-Ślemp;
II miejsce – Magdalena Kraska, SP Sióstr Prezentek w Rzeszowie; opiekun Monika Dulińska;
III miejsce – Maksymilian Salach, II LO w Łańcucie; opiekun Magdalena Siast;
I wyróżnienie – Patryk Bieleń, SP w Spiach; opieka Barbara Kubiś;
II wyróżnienie – Marcin Tokarz, SOSW w Ropczycach; opieka Barbara Jałmużna;
III wyróżnienie – Łukasz Grzybowski, ZSP w Ulanowie; opieka Alina Grzybowska;
IV wyróżnienie – Wiktor Humeniuk, II LO w Przemyślu; opieka Małgorzata Wilgucka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze