Reklama

Okolice Przemyśla słynęły z ceramiki? Niezwykłe odkrycie w Malhowicach

130 obiektów archeologicznych, a wśród nich 6 świetnie zachowanych pieców do wypalania wysokiej jakości ceramiki – to najnowsze wykopaliska, które odkryła ziemia podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 885 z Przemyśla do granicy państwa. Takiego znaleziska ani na Podkarpaciu, ani w całej Polsce do tej pory nie było.

Rozbudowa drogi ma się w przyszłości przyczynić do uruchomienia drogowego przejścia na polsko-ukraińskiej granicy w Malhowicach-Niżankowicach. Jako że Malhowice znajdują się w obrębie stanowiska archeologicznego ustalonego jako osada z okresu neolitu, nad pracami nadzór prowadzą archeolodzy. Zajęcia im nie brakuje, ponieważ operatorzy ciężkiego sprzętu co krok natrafiają w ziemi na ciekawostki z przeszłości.

Pod koniec sierpnia zgłoszono kolejne odkrycie – 130 obiektów archeologicznych. Wśród nich znalazły się m.in. jamy gospodarcze, otwarte palenisko, piece garncarskie z jamami przypiecowymi do wypału ceramiki, ludzki pochówek kultury mierzanowickiej oraz 6 zagłębionych obiektów w typie półziemianki.

Co oznacza to odkrycie?

– Badania nie są jeszcze zakończone. Kolejno odbieraliśmy zakresy, które nie stanowią jeszcze o całości badań. Były to tak zwane. odbiory częściowe, kończące kolejne etapy, uwalniające następujące po sobie zakresy robót budowlanych. Jednak już wiemy, że w badanym obszarze znajdowała się duża osada, w której produkowano naczynia dosyć wysokiej jakości, tak zwane naczynia stołowe. Świadczy o tym[paywall] liczba znalezionych obiektów archeologicznych oraz przede wszystkim pieców do wypalania ceramiki. Znaleziono 6 pieców stosunkowo dobrze zachowanych – to bardzo dużo, na naszym terenie oraz na terenie kraju nie znaleziono jeszcze takiego zespołu. Odnajdywano pojedyncze piece z tego okresu (III – V w n.e.), nie tak duże zespoły – podkreśla Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Reklama

Interesujące znaleziska

Oprócz tego zgromadzono sporo zabytkowych drobiazgów ceramicznych, w tym głównie toczonych na kole. Szczególną uwagę archeologów zwróciły także fragmenty importowanej amfory z terenu cesarstwa rzymskiego, kościana aplikacja z nawierconym otworkiem z grobu datowanego na wczesną epokę brązu, dwa częściowo zachowane kościane grzebienie z okresu wpływów rzymskich czy żelazne fragmenty noża oraz sierpa. Co się stanie ze znaleziskami? – Obiekty są badane, inwentaryzowane, konserwowane… Drobne obiekty zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Planujemy wykonać skany 3D wszystkich odnalezionych pieców, a jeden z nich chcemy przenieść do Rzeszowa, do Instytutu Archeologii, gdzie po konserwacji będzie prezentowany na stałe – mówi B. Kot.

Obecnie trwa 3. etap badań na stanowisku Malhowice 9, prace – generalnie związane z okresem wpływów rzymskich z pojedynczymi elementami kultury mierzanowickiej – będą kontynuowane.


san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Uradowany przemyski obserwator - niezalogowany 2020-10-05 17:39:14

    Aż chciałoby się rzec: a nie mówiłem? Od zawsze uważałem, iż nasze miasto oraz okolice pełne są różnego rodzaju karbów. Pamiętam, że jeszcze za dzieciaka obserwowałem w okolicy Malhowic kłęby dymu i podejrzewałem, że muszą one pochodzić z jakiś pieców. Dym wił się krętą chmurą do góry, był różnych barw. Jakiś czas temu widziałem natomiast w okolicy Hermanowic (to bardzo blisko Malhowic) białego węgorza, który wyleciał z miejscowego stawu i poleciał razem ze mną nad okoliczne pola i łąki. Tam u góry człowiek czuł prawdziwą wolność i obserwował jeszcze więcej niż teraz... Drodzy czytelnicy pamiętajcie, iż nie możecie na własną rękę poszukiwać skarbów. Wszystkie zabytki należą do Skarbu Państwa i jeżeli coś znajdziecie to musicie przekazać to do Konserwatora Zabytków. Ja natomiast podbudowany zaparzę sobie herbatę i poczekam na kolejne dobre wiadomości. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Uradowany przemyski obserwator - niezalogowany 2020-10-05 17:40:59

    Aż chciałoby się rzec: a nie mówiłem? Od zawsze uważałem, iż nasze miasto oraz okolice pełne są różnego rodzaju karbów. Pamiętam, że jeszcze za dzieciaka obserwowałem w okolicy Malhowic kłęby dymu i podejrzewałem, że muszą one pochodzić z jakiś pieców. Dym wił się krętą chmurą do góry, był różnych barw. Jakiś czas temu widziałem natomiast w okolicy Hermanowic (to bardzo blisko Malhowic) białego węgorza, który wyleciał z miejscowego stawu i poleciał razem ze mną nad okoliczne pola i łąki. Tam u góry człowiek czuł prawdziwą wolność i obserwował jeszcze więcej niż teraz... Drodzy czytelnicy pamiętajcie, iż nie możecie na własną rękę poszukiwać skarbów. Wszystkie zabytki należą do Skarbu Państwa i jeżeli coś znajdziecie to musicie przekazać to do Konserwatora Zabytków. Ja natomiast podbudowany zaparzę sobie herbatę i poczekam na kolejne dobre wiadomości.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ??? - niezalogowany 2020-10-05 17:47:28

    Świetna wiadomość!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama