Podczas październikowej sesji radni miasta Przeworska pochylili się nad uchwałą dotyczącą odbioru odpadów komunalnych. Jest ona wynikiem rozmów prowadzonych przez burmistrza Przeworska z wójtem gminy Leżajsk, dotyczących przejęcia części zadań własnych w zakresie przetwarzania i zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z terenu miasta.
Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie podkarpackim opiera się na sześciu regionach. Miasto Przeworsk do tej pory korzystało z Regionu Wschodniego, do którego jest zobowiązane dostarczać odpady. Mieszkańcy i wszystkie podmioty funkcjonujące na terenie Przeworska produkują ok. 5 tys. ton odpadów komunalnych, co daje ponad 3 mln zł obrotu w budżecie[paywall].
– W związku z tym, że są to duże kwoty, a opłaty dotykają nie tylko indywidualne gospodarstwa, ale i przedsiębiorców, staramy się analizować sytuację i znaleźć takie wyjście, aby w najbliższych latach te opłaty nie musiały wzrastać. Po analizie dotychczasowych rozstrzygnięć związanych z prowadzeniem odbioru odpadów komunalnych uznałem, że najlepiej byłoby zmienić region ze Wschodniego na Północny, gdzie mamy kilka regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, które mogłyby ewentualnie ze sobą konkurować. Co istotniejsze, dwie z nich są instalacjami, dla których właścicielami są samorządy – wyjaśnił burmistrz Leszek Kisiel.
Burmistrz podjął rozmowy z wójtem gminy Leżajsk, które zakończyły się domówieniem ewentualnego przejęcia przez gminę Leżajsk części zadań własnych Gminy Miejskiej Przeworsk, związanych z przetwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów zmieszanych. Po podjęciu uchwały przez radnych Przeworska i gminy Leżajsk włodarze będą mogli podpisać porozumienie, które da możliwość wywożenia odpadów z Przeworska do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w Giedlarowej, należącej do spółki Stare Miasto Park, której stuprocentowym właścicielem jest gmina Leżajsk.
– Da to możliwość ustabilizowania cen na poziomie takim samym, jak w gminie Leżajsk. Mamy też deklarację i wynegocjowane wstępne porozumienie, że przynajmniej przez następne dwa, trzy lata ta cena nie ulegnie zmianie, jeśli chodzi o instalację. Można domniemywać, że jeśli przetarg na odbiór odpadów z naszych posesji i od przedsiębiorców nie odbiegałby od dotychczasowych kosztów, możemy liczyć przynajmniej na kilkuletnią stabilizację cen odpadów. To istotna informacja zarówno z punktu widzenia naszej gospodarki odpadami, jak i dla każdego gospodarstwa domowego – powiedział burmistrz, przypominając, że z powodów ustawowych miasto było zmuszone zmienić stawki na bieżący rok. Zaznaczył, że dążył do tego, aby nie były one co roku podwyższane.
Wniosek o zmianę regionu został zaakceptowany przez marszałka województwa podkarpackiego. Musi być jeszcze podjęty w formie uchwały sejmiku. Wtedy dopiero zostanie zmieniony obszar, do którego będą trafiały odpady z Przeworska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze