Reklama

Orkiestra dęta i jej trzej członkowie z tytułem „Zasłużony dla Gminy Medyka”


Są muzyczną wizytówką gminy Medyka, a już niebawem świętować będą wraz z mieszkańcami okrągły jubileusz 100-lecia działalności. Z pewnością więc obecny czas to dobra okazja do uhonorowania Orkiestry Dętej w Medyce odznaką honorową „Zasłużony dla Gminy Medyka”. Decyzję o nadaniu takiego wyróżnienia, po pozytywnym zaopiniowaniu przez kapitułę wyróżnienia, radni podjęli jednogłośnie w formie uchwały na sesji 2 czerwca.


Tytuł „Zasłużony dla Gminy Medyka” przyznawany jest za całokształt dokonań i w uznaniu za wieloletnie i ofiarne zaangażowanie społeczne, a także za nieoceniony wkład w rozwój życia kulturalnego oraz szczególne zasługi w promocji gminy Medyka i działania na rzecz lokalnej społeczności. Taki właśnie z całą pewnością należy się miejscowej orkiestrze dętej. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, od 100 lat stanowi ona ważny element życia kulturalnego gminy i aktywnie działa w ramach Gminnego Centrum Kulturalnego w Medyce, pielęgnując i promując lokalne tradycje, od pokoleń będące integralną częścią medyckiej społeczności. Członkowie Orkiestry Dętej w Medyce swoją obecnością na wszystkich ważnych  gminnych wydarzeniach podkreślają ich rangę i nadają im podniosły charakter. Lokalna formacja jest też ambasadorem gminy poza jej granicami, koncertując podczas festiwali, przeglądów i różnych imprez muzycznych i trafiając do szerokiego grona odbiorców.

Obecnie orkiestrę tworzy 24 członków, a na jej czele stoi kapelan Marek Hataś, zaś kierownikiem muzycznym jest Tomasz Pietnica (w 2017 r. zastąpił Władysława Wilka, który przestał pełnić tę funkcję ze względów zdrowotnych). Zdarzało się już, że w gronie muzyków następowała wymiana pokoleniowa. Energia do działania i wielkie serce do muzyki sprawiają, że orkiestrowa działalność trwa, mimo upływu lat.

Reklama

Na sesji przypieczętowano też w formie uchwały nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Medyka” członkom medyckiej orkiestry: Andrzejowi Nowakowskiemu (wstąpił w szeregi orkiestry w 1968 roku, mając 15 lat), Ryszardowi Grządzielowi (od ponad 50 lat aktywnie uczestniczy w działalności społecznej i kulturalnej związanej z funkcjonowaniem orkiestry i jest z nią związany nieprzerwanie od lat 70., natomiast działalność muzyczną zaczynał w wieku 14 lat w Harcerskiej Orkiestrze Dętej w Przemyślu, a potem kontynuował w Dętej Orkiestrze Kolejowej), a także Władysławowi Wilkowi (zaczynał w orkiestrze jako trębacz w 1966 roku, a od 1990 do 2017 pełnił w niej funkcję kierownika).

Oficjalne wręczenie odznak wszystkim trzem wyróżnionym oraz samej orkiestrze będzie miało miejsce 25 lipca, podczas gminnych uroczystości, których częścią będzie świętowanie 100-lecia działalności orkiestry.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/06/2026 13:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości