Są muzyczną wizytówką gminy Medyka, a już niebawem świętować będą wraz z mieszkańcami okrągły jubileusz 100-lecia działalności. Z pewnością więc obecny czas to dobra okazja do uhonorowania Orkiestry Dętej w Medyce odznaką honorową „Zasłużony dla Gminy Medyka”. Decyzję o nadaniu takiego wyróżnienia, po pozytywnym zaopiniowaniu przez kapitułę wyróżnienia, radni podjęli jednogłośnie w formie uchwały na sesji 2 czerwca.
Tytuł „Zasłużony dla Gminy Medyka” przyznawany jest za całokształt dokonań i w uznaniu za wieloletnie i ofiarne zaangażowanie społeczne, a także za nieoceniony wkład w rozwój życia kulturalnego oraz szczególne zasługi w promocji gminy Medyka i działania na rzecz lokalnej społeczności. Taki właśnie z całą pewnością należy się miejscowej orkiestrze dętej. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, od 100 lat stanowi ona ważny element życia kulturalnego gminy i aktywnie działa w ramach Gminnego Centrum Kulturalnego w Medyce, pielęgnując i promując lokalne tradycje, od pokoleń będące integralną częścią medyckiej społeczności. Członkowie Orkiestry Dętej w Medyce swoją obecnością na wszystkich ważnych gminnych wydarzeniach podkreślają ich rangę i nadają im podniosły charakter. Lokalna formacja jest też ambasadorem gminy poza jej granicami, koncertując podczas festiwali, przeglądów i różnych imprez muzycznych i trafiając do szerokiego grona odbiorców.
Obecnie orkiestrę tworzy 24 członków, a na jej czele stoi kapelan Marek Hataś, zaś kierownikiem muzycznym jest Tomasz Pietnica (w 2017 r. zastąpił Władysława Wilka, który przestał pełnić tę funkcję ze względów zdrowotnych). Zdarzało się już, że w gronie muzyków następowała wymiana pokoleniowa. Energia do działania i wielkie serce do muzyki sprawiają, że orkiestrowa działalność trwa, mimo upływu lat.
Na sesji przypieczętowano też w formie uchwały nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Medyka” członkom medyckiej orkiestry: Andrzejowi Nowakowskiemu (wstąpił w szeregi orkiestry w 1968 roku, mając 15 lat), Ryszardowi Grządzielowi (od ponad 50 lat aktywnie uczestniczy w działalności społecznej i kulturalnej związanej z funkcjonowaniem orkiestry i jest z nią związany nieprzerwanie od lat 70., natomiast działalność muzyczną zaczynał w wieku 14 lat w Harcerskiej Orkiestrze Dętej w Przemyślu, a potem kontynuował w Dętej Orkiestrze Kolejowej), a także Władysławowi Wilkowi (zaczynał w orkiestrze jako trębacz w 1966 roku, a od 1990 do 2017 pełnił w niej funkcję kierownika).
Oficjalne wręczenie odznak wszystkim trzem wyróżnionym oraz samej orkiestrze będzie miało miejsce 25 lipca, podczas gminnych uroczystości, których częścią będzie świętowanie 100-lecia działalności orkiestry.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze