Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, w ramach trwającego „Sezonu Artystycznego u Attavantich”, w cyklu „Muzyczne Debiuty” 23 listopada, w sali lustrzanej gościło uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który opowiadał o młodych obrońcach Lwowa.
Zgromadzeni widzowie mieli okazję obejrzeć wzruszający program artystyczny przygotowany przez szkolny zespół wokalny i teatralny.
Prace nad występem były dla uczniów wyjątkową[paywall] lekcją historii, podobnie jak dla oglądających ich popisy na scenie.
Orlęta Lwowskie i ich mobilizacja w okresie 1918-1920 to wyjątkowo trudny i poruszający okres historii. Najmłodszy ochotnik miał 9 lat. W walkach uczestniczyła młodzież i studenci bez względu na płeć.
Jedną z najważniejszych walk była bitwa pod Zadwórzem na przedpolu Lwowa, w której 17 sierpnia 1920 zginęło 318 z 330 walczących ochotniczo Orląt Lwowskich, powstrzymujących wówczas natarcie bolszewików na Lwów. Ostatni walczący, pułkownik Aleksander Sałacki, zmarł 5 kwietnia 2008 roku. Miał 104 lata.
Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót złożył na ręce dyrektor placówki Elżbiety Rusinko podziękowania i gratulacje dla całego zespołu, który przyczynił się do powstania słowno-muzycznego spektaklu „Orlęta Lwowskie”.
W przedstawieniu wzięli udział młodzi wokaliści, aktorzy oraz muzycy. Wszystkich wspierała kadra nauczycieli, która także pojawiła się na scenie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze