Reklama

Oszuści obrali za cel emerytów czekających na „czternastki”

Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzenie danych osobowych. Tym razem za cel obrali sobie emerytów, korzystając z faktu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacać szykuje się do wypłaty 14. emerytur. – Podają się za pracowników ZUS, licząc w ten sposób na zaufanie seniorów – przestrzega Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jak działają oszuści?


Podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę, czyli tzw. czternastkę.


Przeczytaj też:
SMS-y o nałożeniu kwarantanny! Uwaga, przypominamy: to próba oszustwa


– Do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS i oferowała pomoc przy[paywall] wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych – opisuje mechanizm działania oszustów regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.


Przypomina jednocześnie, że każda taka próba wyłudzenia danych jest podstępem, bo pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, gdyż czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu.

– Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z automatu wraz z listopadowym świadczeniem, zatem żadnego wniosku w tej sprawie składać nie trzeba – podkreśla Wojciech Dyląg.

I podkreśla, że jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, dzwoniąc pod numer telefonu 22 560 16 00. O każdej próbie tego typu oszustwa należy niezwłocznie powiadomić policję – radzi ZUS.

W br. roku 14. emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. Jeśli pobierana emerytura jest od niej wyższa, różnica zostanie odjęta od wysokości wypłacanej „czternastki”.

Reklama


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama