Podczas przedostatniego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego w Jasionce przyjęty został projekt uchwały dotyczącej inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej o przejęciu Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu oraz jego połączeniu ze szpitalem powiatowym w Ustrzykach Dolnych. Na ostatnim posiedzeniu miało dojść do dyskusji, ale nie pojawił się na nim awizowany przedstawiciel MON.
W przyjętej uchwale Zarząd Województwa Podkarpackiego stawia pewne warunki. Dotyczące przede wszystkim pieniędzy, bezpieczeństwa i przyszłości leczenia tysięcy pacjentów.
Pomysł zakłada przejęcie przez MON przemyskiego szpitala i uczynienie z niego szpitala wojskowego. Szpital na Monte Cassino miałby się stać ośrodkiem leczenia specjalistycznego, ze szczególnym naciskiem na rozwój onkologii oraz nowoczesnej diagnostyki. Z kolei szpital powiatowy w Ustrzykach Dolnych miałby przejąć rolę centrum opieki długoterminowej i rehabilitacji, co odpowiada rosnącym potrzebom starzejącego się społeczeństwa. W placówce miałby pozostać oddział wewnętrzny zapewniający podstawową opiekę zdrowotną, który jest istotny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Bieszczady.
Kluczową kwestią do rozstrzygnięcia jest sytuacja finansowa szpitala w Ustrzykach Dolnych, który wymaga oddłużenia, aby możliwe było jego włączenie do nowego tworu. Dodatkowo Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oczekuje, że Skarb Państwa przejmie poręczenia kredytowe przemyskiej placówki na kwotę 69 mln zł. Bez zgody MON na te rozwiązania rozmowy mogą utknąć w martwym punkcie, a cały projekt stanie pod znakiem zapytania...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 58% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze