IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbędą się w dniach od 23 do 27 stycznia br. W ich organizację włączyło się 38 miast i miejscowości z terenu województwa, a w nich: władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe. Centralne obchody odbędą się w Rzeszowie 27 stycznia 2017 r.
Przedsięwzięcie wzorem lat ubiegłych odbędzie się pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Zorganizowane zostanie przez Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego wspólnie z m.in.: rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, rzeszowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackim Kuratorium Oświaty, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli iprezydentem miasta Przemyśla, jak również władzami samorządowymi, instytucjami i organizacjami (łącznie ponad 160 instytucji) poszczególnych miast i miejscowości województwa[paywall].
W minionych ośmiu edycjach obchodów udział wzięło 15 miast i miejscowości, m.in.: Dukla, Rymanów, Jarosław, Przeworsk, Markowa, Przemyśl, Bircza, Rzeszów, Lubaczów, Kolbuszowa, Dubiecko czy Dynów. W tegorocznych obchodach weźmie udział 38 miast i miejscowości. Z naszego regionu: Przeworsk, Bircza, Jarosław, Nowosielce, Przemyśl, Gniewczyna Łańcucka, Dubiecko, Lubaczów, Horyniec-Zdrój i Dynów. Szczegółowe programy obchodów w wymienionych miejscowościach dostępne są na stronie internetowej www.rzeszow.ipn.gov.pl.
Uroczystości w Przemyślu odbędą się w środę, 25 stycznia. Rozpoczną się o g. 9.30 uczczeniem pomordowanych Żydów z przemyskiego getta pod pomnikiem przy ulicy Kopernika 14. Potem przeniosą się do Archiwum Państwowego i Centrum Kulturalnego. W archiwum odbędzie się m.in. sesja naukowa „Nawet zły pokój jest lepszy niż dobra wojna”, z udziałem świadków wydarzeń z lat 1939 – 1945. Dojdzie także do otwarcia wystawy pod tym samym tytułem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. W CK natomiast (od g. 17) odbędzie się m.in. promocja Dziennika Reni Spiegel (18-letniej przemyskiej pisarki, zastrzelonej w 1942 r.), ogłoszenie wyników II Konkursu Poetyckiego im. Reni Spiegel dla młodzieży polskojęzycznej z całego świata oraz spektakl „Pamiętnik Blumki” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Mała Garderoba” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”. Scenariusz i reżyseria Barbara Płocica. O g. 15.30 chętni będą mogli pospacerować po miejscach, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi (początek zwiedzania w Rynku starego miasta).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze