Reklama

Pamiętają o walczących

19/09/2019 16:09

Jak co roku w Borownicy odbyły się uroczystości upamiętniające wojnę obronną z września 1939 r. W tym roku przypadła 80. rocznica tych wydarzeń. Wśród głównych gości wydarzenia była rodzina poległego płk. dypl. Beniamina Kotarby.

 W uroczystości wzięli także udział: żołnierze, przedstawiciele organizacji kombatanckich i strzeleckich, posłowie, władze powiatowe i gminne, przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej, straży granicznej, delegacje szkół wraz z młodzieżą szkolną, pracownicy lasów państwowych, Orkiestra Dęta z OSP Medyka, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Zgrupowanie Żmija” ze Świątnik Górnych, przedsiębiorcy działający na terenie gminy Bircza, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańcy Borownicy i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście.

Wydarzenie było okazją do uhonorowania[paywall] osób zasłużonych. Jan Kotarba – krewny płk. Beniamina Kotarby – otrzymał z rąk płk. Damiana Kidawy pamiątkową odznakę 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Dyplom uznania – podziękowanie zarządu oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Przemyślu otrzymał z rąk st. chor. sztab. Józefa Bojarskiego Zbigniew Kopczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza.

Reklama

Złotym Krzyżem „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”  odznaczony został ppłk. Damian Kidawa, dowódca 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej im. płk dypl. Beniamina Kotarby z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Wyróżnienie wręczył płk. dypl. w stanie spocz. Józef Mroczka.

Z rąk aspiranta sztabowego Józefa Bąka odznaczenie za wybitne  patriotyczne zasługi Krzyż Niepodległości odebrali: płk. dypl. w stanie spocz. Józef Mroczka; Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza; Kazimierz Cap, przewodniczący rady gminy Bircza; Tadeusz Turoń, były sekretarz koła nr 11 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej w Rzeszowie.

Mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy oraz mieszkańców Borownicy odprawił ks. Bogusław Folusiewicz.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-19 20:06:29

     Bohaterów Września jest tak niewielu,że nazwiska wszystkich to miejsce  w podręcznikach historii i nie tylko.Wszystkim walczącym bohaterom Września Cześć i Chwała

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-09-19 20:35:26

    Tylko w kolejce do onkologa umiera co roku 30 tys. oczekujących pomocy.Podziękujmy za to PISoBOLSZEWII

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-19 21:20:33

    W walce z Niemcami w 1939 też poległo 30 tys polskich  żołnierzy.Ale obecne kolejki do lekarza są bardziej dramatyczne."zabijają na śmierć"-tak mówią znawcy.Tylko tutaj sami dokonujemy świadomego wyboru

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama