Reklama

Pamiętają o żyjących i zmarłych legendach mrocznych czasów

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Odznaczeniami uhonorowano 34 osoby, z czego połowa to ludzie związani z naszym regionem. – Jesteśmy uczestnikami uroczystości pięknej i niezwykle podniosłej. Nasze państwo ma za sobą jedenaście wieków istnienia i często zawiłej, skomplikowanej historii, w której niejednokrotnie Polacy musieli walczyć o swoje państwo. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku narodziła się nowa elita ludzi, dla których słowa „wolność” i „Polska” nabrały nowego szczególnego znaczenia[paywall]. Poświęcali często swoje życie rodzinne i poświęcali się działalności, której skutków nie dało się przewidzieć, bo nikt nie mógł wiedzieć, co się stanie z więzionymi, strajkującymi i tymi, którzy wydawali prasę niezależną. Dzisiaj proszę przyjąć podziękowania za swoją działalność, którą państwo polskie nagradza symbolicznie – powiedziała do zebranych podczas uroczystości wojewoda Ewa Leniart.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP w sierpniu 2010 r. Nadawany jest przez prezydenta Polski, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka.

Reklama

Jak już wspomnieliśmy, odznaczenia przyznane zostały 34 osobom, w tym 9 pośmiertnie. Wśród tej grupy zacnych Polaków znalazło się 17 osób, które są lub były związane z naszym regionem. To osoby działające przeciwko reżimowi komunistycznemu z: Przemyśla, Jarosławia, Żurawicy, Hadel Szklarskich, Kramarzówki czy Bolestraszyc.

Poniżej krótkie biogramy wyróżnionych.

Osoby nagrodzone Krzyżami Wolności i Solidarności z naszego regionu (alfabetycznie):

Jan Bartmiński (Przemyśl) – od 1980 r. współpracował z Zarządem Regionu Południowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Od 1982 r. był zaangażowany w działalność charytatywną przy parafii św. Trójcy w Przemyślu, w ramach działalności opozycyjnej organizował kolportaż wydawnictw podziemnych, pomagał ukrywającym się działaczom NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Ryszard Bugryn (Jarosław) – w 1980 r. został przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego był zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii oo. Dominikanów. Brał udział w reaktywowaniu lokalnych struktur NSZZ „Solidarność”, a w 1989 r. wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Wielokrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy SB.

Ryszard Buksa (Żurawica) – w 1980 r. współorganizował MKZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, którego został wiceprzewodniczącym. 13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach, a następnie od 19 kwietnia 1982 r. w Nowym Łupkowie. Prowadził głodówki. Zwolniony 24 lipca 1982 r. Był współwydawcą podziemnego miesięcznika Gazeta Nauczycielska.

Reklama

Jan Gwizdała (Hadle Szklarskie) – w 1980 r., jako student Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego angażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, m.in. uczestniczył w strajku, w którego trakcie wzywano do legalizacji NZS, kolportował niezależne wydawnictwa.

Tomasz Petry (Kramarzówka) – w 1980 r. organizował struktury NSZZ „Solidarność” w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. Był przewodniczącym Komisji Okręgowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Od 16 grudnia 1981 r. do 30 kwietnia 1982 r. był internowany w ośrodkach w Uhercach i Nowym Łupkowie.

Reklama

Stanisław Staniszewski (Jarosław) – od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”, był zaangażowany w działalność jednej z grup konspiracyjnych przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu. W latach 1988 – 1989 współpracował w Jarosławiu z działaczami Konfederacji Polski Niepodległej. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB.

Leszek Szczepanik (Jarosław) – w 1980 r. był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Rzeszowie. Był łącznikiem i kolporterem nielegalnych wydawnictw oraz materiałów drukarskich na terenie Jarosławia i Mielca, organizował pomoc żywnościową dla rodzin internowanych z Rzeszowa.

Reklama

Edward Szczurko (Bolestraszyce) – we wrześniu 1980 r. został przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Fabryce Pras Automatycznych „Ponar-Plasomat” w Przemyślu. Za swoją działalność został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. W latach 1982 – 1989 był m.in. współorganizatorem siatki kolportażowej w Przemyślu, drukarzem pisma Busola, wydawanego przez RKW NSZZ „Solidarność” w Przemyślu. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB.

Danuta Thier (Przemyśl) – sekretarka Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Płyt Pilśniowych w Przemyślu. Kolportowała nielegalne ulotki, organizowała pomoc charytatywną dla rodzin osób internowanych, była zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Reklama

Jan Żołyniak (Jarosław) – na przełomie 1980 i 1981 uczestniczył w strajkach ustrzycko-rzeszowskich. Zaangażowany w tworzenie lokalnych struktur NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego gminnego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI „Solidarność” w Wiązownicy oraz Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego w Przemyślu. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB.

***

Odznaczeni pośmiertnie (alfabetycznie):

Andrzej Makiel (Przemyśl; 1953 – 2014) – był założycielem, a potem przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy odcinkach Łączności Przewodowej i Zabezpieczenia Ruchu PKP w Przemyślu. Od 13 grudnia 1981 r. do 13 lutego 1982 r. był internowany w Uhercach.

Reklama

Bronisław Niemkiewicz (Jarosław; 1925 – 2013) – od września 1980 r. doradca Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu oraz przewodniczący Międzyregionalnej Komisji ds. Samorządu NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Był jednym z założycieli i animatorów Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Jarosławiu. W kwietniu 1989 r. został wiceprzewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Przemyślu.

Paweł Niemkiewicz (Jarosław; 1960 – 2014) – jeden z redaktorów pisma Do rzeczy MKZ NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Inicjator jednej z grup struktur opozycyjnych w Jarosławiu. 26 marca 1985 r. został zatrzymany w Krakowie i tymczasowo aresztowany do 8 maja 1985 r. Skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Reklama

Józef Olszański (Przemyśl; 1918 – 2010) – od 1976 r. w jego domu w Przemyślu działała skrzynka kolportażowa niezależnej prasy i wydawnictw, zaangażowany w działalność Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność Wiejska” i Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Przemyślu. Należał do siatki kolportażowej RKW NSZZ „Solidarność” w Przemyślu. W 1984 r. wziął udział w utworzeniu Komitetu Oporu Rolników „Solidarność” Polski Południowej.

Halina Schmidt (Jarosław; 1947 – 2003) – od 1981 r. należała do NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Jarosławiu, zaangażowana w działalność jednej z  konspiracyjnych grup kolporterskich przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu. Wielokrotnie przesłuchiwana przez SB.

Reklama

Stanisław Sudoł (Przemyśl; 1924 – 2010) – od 1977 r. działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Przemyślu, w 1978 r. podjął współpracę z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Uczestnik strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych , od 13 grudnia 1981 r. do 20 lipca 1982 r. przebywał w ośrodkach odosobnienia w Uhercach i Darłówku. Prowadził nielegalną działalność opozycyjną, kolportując podziemne wydawnictwa.

Tadeusz Ulma (Jarosław; 1928 – 1996) – zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność” jako redaktor niezależnego miesięcznika Reduta oraz wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Jako wykładowca uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Rolników. W 1989 r. został senatorem z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Przemyślu.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mirek - niezalogowany 2017-10-28 19:59:35

    A ta mała poseł  to jakie ma zasługi że wepchała się na pierwszy plan  co zrobiła dla wolności.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2017-10-28 21:36:55

    Prawie tyle co Misiewicz dla PISoBOLSZWICKIEGO koryta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama