12 grudnia koncert, a dzień później uroczysta msza, złożenie kwiatów, potem chwila refleksji i wspomnień – tak jarosławianie obchodzili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy opozycyjnych, a życie straciło od kilkudziesięciu do, w niektórych szacunkach, nawet kilkuset osób. To właśnie ich ofiarę uczczono w czwartkowy wieczór, 13 grudnia, w jarosławskim opactwie[paywall] .
Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zainaugurowano dzień wcześniej koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Teatru Otwartego w Gdańsku „Sen o Niepodległej”. W czwartek jarosławscy patrioci, w tym delegacje samorządowców, szkół, służb mundurowych i organizacji pozarządowych, zebrali się w opactwie na mszy świętej koncelebrowanej przez abp. Adama Szala. Po mszy zebrani przenieśli się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tu prezes wojewódzkiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Jerzy Czekalski wystąpił z krótkim przemówieniem, w którym wspomniał wydarzenia z zimy 1981, przypomniał rolę Kościoła i jego kapłanów w przetrwaniu przez naród tej ciężkiej próby, docenił patronat nad uroczystością abp. Adama Szala. Po przemówieniu Czekalskiego list od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odczytał starosta Tadeusz Chrzan. Na koniec zaś swoimi refleksjami na temat tragicznych wydarzeń sprzed 37 lat podzielił się przedstawiciel Forum Młodych PiS Kamil Helajcio. Po tej części i wspólnej modlitwie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, wieczór zaś zakończył się nieco mniej formalnie, spotkaniem przy ciepłym poczęstunku, na którym uczestnicy i świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń mieli okazję wymienić się swoimi wspomnieniami i uwagami.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze