Reklama

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

1 marca br., po raz 11. w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Także w Przemyślu.

W lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie go ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka[paywall].

L. Kaczyński napisał wówczas m.in.

„(...) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny (...)”.

O tym dniu nie zapomniały władze Przemyśla. Starosta przemyski Jan Pączek wspólnie z naczelnikiem Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu Januszem Łukasiewiczem oraz żołnierzami Garnizonu Przemyśl Przemyśla oddali hołd rodzimym Żołnierzom Wyklętym, zapalając znicze i składając kwiaty na grobach majora Władysława Koby na Cmentarzu Zasańskim oraz Alicji Wnorowskiej na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego.

Tradycyjnie obok złożenia kwiatów na mogiłach delegacje uczciły pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25. We wszystkich tych miejscach towarzyszyła im warta honorowa.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama