Prawie 55 tys. zł. wyniosły prace konserwatorsko-pielęgnacyjne 116 zabytkowych drzew rosnących w Parku Dworskim na terenie Chłopic. 21 tys. 500 zł pochodziło z budżetu gminy, 13 tys. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 20 tys. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Wśród poddanych pielęgnacji roślin znalazły się: kasztanowiec biały, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, lipa szerokolistna i skrzydłorzech kaukaski.
Część z nich to pomniki przyrody, które na co dzień pełnią nie tylko[paywall] funkcję przyrodniczą, ale również edukacyjną. Prace zostały wykonane poza okresem lęgowym większości ptaków – na przełomie października i listopada i objęły niemal połowę drzew w parku.
Polegały na usunięciu posuszu (drzew martwych lub zamierających na skutek opanowania przez szkodniki, zbytniego zagęszczenia czy zmian w środowisku) i wykonaniu cięć tzw. sanitarnych.
Usunięto również te w zaawansowanym procesie chorobotwórczym, które zagrażały pobliskim zabudowaniom (w tym szkole) i stwarzały niebezpieczeństwo powalenia.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze