27 stycznia br. upłynął termin złożenia wyjaśnień przez pięciu przemyskich radnych zagrożonych wygaśnięciem mandatu. Wszyscy przedstawili przewodniczącemu tego gremium Robertowi Balowi wymagane dokumenty.
Owa piątka to: Wojciech Błachowicz (Platforma Obywatelska), Daniel Dryniak (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl), Mirosław Majkowski (Wspólnie dla Przemyśla) i Wojciech Rzeszutko (Prawo i Sprawiedliwość). 4 stycznia br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart skierowała pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bala o podjęcie działań w celu zbadania ewentualnej utraty prawa wybieralności przez wymienioną piątkę radnych i poinformowania jej o dokonanych ustaleniach i zajęciu stanowiska w tej sprawie do 28 lutego br.[paywall] Jeśli do tego czasu nie otrzyma odpowiednich informacji, powiadomi odpowiedniego ministra do spraw administracji publicznej i wyda zarządzenie zastępcze, na mocy którego wygasi mandaty piątki radnych.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego decydujące dla ustalenia stałego miejsca zamieszkania radnego jest jego centrum interesów życiowych, przede wszystkim rodzinnych i majątkowych. Co to znaczy? Chodzi m.in. o: realne zamieszkanie, spanie, dokonywanie zakupów, w tym płatność kartą, korzystanie z usług, logowanie w sieci komórkowej etc., nie zaś miejsce zameldowania na pobyt stały czy też miejsce wpisania do rejestru wyborców.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bal skierował pismo do wspomnianych z prośbą o przedstawienie dowodów (od 2018 r. do teraz) na stałe zamieszkiwanie na terenie Przemyśla, co jest równoznaczne z przedstawieniem dowodów, że tutaj jest ich „centrum interesów życiowych”. Jeśli te nie będą satysfakcjonujące i nie rozwieją wszelkich wątpliwości, rada ma obowiązek stwierdzić wygaśnięcie mandatów wspomnianej piątki.
27 stycznia br. wyjaśnienia całej piątki trafiły do Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Potwierdził to R. Bal. – Pięciu radnych złożyło dokumenty do biura rady. Nie zapoznałem się jeszcze z ich treścią. Kiedy tylko będę miał możliwość, uczynię to i wówczas, w zależności od informacji w zawartych w tych dokumentach, podejmę kroki, co do dalszych moich działań – powiedział.
Jaki będzie dalszy tok postępowania po zapoznaniu się przez niego z dokumentami? – Do 28 lutego prześlę do pani wojewody moje stanowisko. Jest ono uzależnione, jak powiedziałem wcześniej, od treści przedstawionych przez radnych. O moich działaniach poinformuję również dziennikarzy w formie konferencji prasowej lub komunikatu prasowego – podsumował R. Bal.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.jakie wyjaśnienia ? dość kombinowania , pozorowania swoich obowiązków. Mandaty Tych Państwa winne zostać wygaszone jak w piśmie ,- 28.02.2023r. Prosimy też o więcej informacji o działalności RM na rzecz społeczeństwa i nie chodzi tylko o podwyżki , jakie i za co czy kiedy. Co ,konkretnie,- radni razem i każdy z osobna zrobili dla naszego , pięknego miasta by się tu lepiej mieszkało , żyło ? Nie co chcecie zrobić , co zrobiono w czasie kadencji,zresztą niektórych radnych ze sporym stażem. Konkrety !
Widziałem te pisma, wyciekły z biura UM zacytuje jeden akapit. "Kwiiiik kwik kwii ..."
jakie wyjaśnienia ? dość kombinowania , pozorowania swoich obowiązków. Mandaty Tych Państwa winne zostać wygaszone jak w piśmie ,- 28.02.2023r. Prosimy też o więcej informacji o działalności RM na rzecz społeczeństwa i nie chodzi tylko o podwyżki , jakie i za co czy kiedy. Co ,konkretnie,- radni razem i każdy z osobna zrobili dla naszego , pięknego miasta by się tu lepiej mieszkało , żyło ? Nie co chcecie zrobić , co zrobiono w czasie kadencji,zresztą niektórych radnych ze sporym stażem. Konkrety !
Widziałem te pisma, wyciekły z biura UM zacytuje jeden akapit. "Kwiiiik kwik kwii ..."