Reklama

Piątka radnych z Przemyśla złożyła wyjaśnienia. Ocalą mandaty?

27 stycznia br. upłynął termin złożenia wyjaśnień przez pięciu przemyskich radnych zagrożonych wygaśnięciem mandatu. Wszyscy przedstawili przewodniczącemu tego gremium Robertowi Balowi wymagane dokumenty.

Owa piątka to: Wojciech Błachowicz (Platforma Obywatelska), Daniel Dryniak (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl), Mirosław Majkowski (Wspólnie dla Przemyśla) i Wojciech Rzeszutko (Prawo i Sprawiedliwość). 4 stycznia br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart skierowała pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bala o podjęcie działań w celu zbadania ewentualnej utraty prawa wybieralności przez wymienioną piątkę radnych i poinformowania jej o dokonanych ustaleniach i zajęciu stanowiska w tej sprawie do 28 lutego br.[paywall] Jeśli do tego czasu nie otrzyma odpowiednich informacji, powiadomi odpowiedniego ministra do spraw administracji publicznej i wyda zarządzenie zastępcze, na mocy którego wygasi mandaty piątki radnych.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego decydujące dla ustalenia stałego miejsca zamieszkania radnego jest jego centrum interesów życiowych, przede wszystkim rodzinnych i majątkowych. Co to znaczy? Chodzi m.in. o: realne zamieszkanie, spanie, dokonywanie zakupów, w tym płatność kartą, korzystanie z usług, logowanie w sieci komórkowej etc., nie zaś miejsce zameldowania na pobyt stały czy też miejsce wpisania do rejestru wyborców.

Reklama

Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu R. Bal skierował pismo do wspomnianych z prośbą o przedstawienie dowodów (od 2018 r. do teraz) na stałe zamieszkiwanie na terenie Przemyśla, co jest równoznaczne z przedstawieniem dowodów, że tutaj jest ich „centrum interesów życiowych”. Jeśli te nie będą satysfakcjonujące i nie rozwieją wszelkich wątpliwości, rada ma obowiązek stwierdzić wygaśnięcie mandatów wspomnianej piątki.

Przewodniczący jeszcze się nie zapoznał

27 stycznia br. wyjaśnienia całej piątki trafiły do Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Potwierdził to R. Bal. – Pięciu radnych złożyło dokumenty do biura rady. Nie zapoznałem się jeszcze z ich treścią. Kiedy tylko będę miał możliwość, uczynię to i wówczas, w zależności od informacji w zawartych w tych dokumentach, podejmę kroki, co do dalszych moich działań – powiedział.

Jaki będzie dalszy tok postępowania po zapoznaniu się przez niego z dokumentami? – Do 28 lutego prześlę do pani wojewody moje stanowisko. Jest ono uzależnione, jak powiedziałem wcześniej, od treści przedstawionych przez radnych. O moich działaniach poinformuję również dziennikarzy w formie konferencji prasowej lub komunikatu prasowego – podsumował R. Bal.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wazka1237_757 2023-01-31 22:17:05

    jakie wyjaśnienia ? dość kombinowania , pozorowania swoich obowiązków. Mandaty Tych Państwa winne zostać wygaszone jak w piśmie  ,- 28.02.2023r. Prosimy też o więcej informacji o działalności RM na rzecz społeczeństwa i nie chodzi tylko o podwyżki , jakie i za co czy kiedy. Co ,konkretnie,- radni razem i każdy z osobna zrobili dla naszego , pięknego miasta by się tu lepiej mieszkało , żyło ? Nie co chcecie zrobić , co zrobiono w czasie kadencji,zresztą niektórych radnych ze sporym stażem. Konkrety !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    w.strawinski_371 2023-02-01 10:33:52

    Widziałem te pisma, wyciekły z biura UM zacytuje jeden akapit. "Kwiiiik kwik kwii ..."

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama