Reklama

Pielęgniarki i położne świętowały [ZDJĘCIA]

17/05/2017 15:30

12 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji zorganizowano konferencję naukowo-szkoleniową dotycząca wybranych problemów interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego w opiece nad pacjentem z udarem mózgu.

Słowo wstępu wygłosiła naczelna pielęgniarka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku Marzanna Pelc, która zaznaczyła, że co roku na udar mózgu zapada ok. 70 tys. Polaków. To choroba, która odbiera samodzielność i możliwość kontaktu z otoczeniem. Dlatego połączenie zaangażowania członków zespołu interdyscyplinarnego jest tak ważne, by pacjent mógł wrócić do sprawności sprzed choroby lub chociaż nauczył się żyć z tymi niedogodnościami, których nie można pokonać. Konferencję oficjalnie otworzyła Elżbieta Lewandowska, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Postawa pielęgniarek i położnych stanowi najlepszy przykład troski o drugiego człowieka, gdzie najważniejsza jest chęć niesienia pomocy ludziom – powiedziała E. Lewandowska, jednocześnie[paywall] składając życzenia obecnym na konferencji koleżankom i kolegom. Moc życzeń przekazali również goście, którzy kolejno zabrali głos. Uroczysty koncert dali uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku.

O udarze mózgu słów kilka

Wykład inauguracyjny „Leczenie udaru mózgu – aktualne wytyczne postępowania” wygłosiła dr n. med. Anna Kozak Sykała, kierownik Oddziału Neurologii i Udarowego SP ZOZ w Przeworsku. Następnie o opiece nad pacjentem w pierwszej fazie  choroby mówiła Małgorzata Kulas, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kwolek, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, wygłosił wykład nt. rehabilitacji pacjenta po udarze mózgu, zaś o komunikowaniu się chorych po udarze mówiła dr Beata Daniluk z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu UMCS w Lublinie.

„Możliwość wglądu oraz funkcjonowanie emocjonalne osób po udarze mózgu”  była z kolei tematem prelekcji wygłoszonej przez dr Ewę Zawadzką z tej samej jednostki. O rodzaju powikłań i profilaktyce u przewlekle chorych podczas leczenia szpitalnego i w domu wspomniała dr n. o zdr. Barbara Stawarz, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. „Pacjent niesamodzielny po udarze mózgu – problemy rodzin opiekujących się chorym w domu” to temat prelekcji wygłoszonej przez dr n. społ. Katarzynę Tomaszewską. O formach opieki instytucjonalnej nad pacjentem po udarze mózgu mówiła natomiast dr n. o zdr. Bożena Majchrowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych  i niepełnosprawnych.

Dr n. o zdr. Edyta Guty, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej i Irena Puszkarz – członek Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych miały wystąpienie poświęcone zaburzeniom psychicznym występującym u pacjentów udarowych, zaś Iwona Karasowska- Stepaniak, dyrektor ds. medycznych NFZ, omówiła rodzaje świadczeń gwarantowanych dla chorych po przebytym udarze mózgu. Na zakończenie Danuta Kurdybacha, specjalistka opieki długoterminowej, poruszyła temat rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu w warunkach uzdrowiskowych.

Reklama

Organizatorami konferencji była Podkarpacka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Przeworsku oraz Oddział Neurologiczny i Udarowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama