12 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji zorganizowano konferencję naukowo-szkoleniową dotycząca wybranych problemów interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego w opiece nad pacjentem z udarem mózgu.
Słowo wstępu wygłosiła naczelna pielęgniarka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku Marzanna Pelc, która zaznaczyła, że co roku na udar mózgu zapada ok. 70 tys. Polaków. To choroba, która odbiera samodzielność i możliwość kontaktu z otoczeniem. Dlatego połączenie zaangażowania członków zespołu interdyscyplinarnego jest tak ważne, by pacjent mógł wrócić do sprawności sprzed choroby lub chociaż nauczył się żyć z tymi niedogodnościami, których nie można pokonać. Konferencję oficjalnie otworzyła Elżbieta Lewandowska, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.
– Postawa pielęgniarek i położnych stanowi najlepszy przykład troski o drugiego człowieka, gdzie najważniejsza jest chęć niesienia pomocy ludziom – powiedziała E. Lewandowska, jednocześnie[paywall] składając życzenia obecnym na konferencji koleżankom i kolegom. Moc życzeń przekazali również goście, którzy kolejno zabrali głos. Uroczysty koncert dali uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku.Wykład inauguracyjny „Leczenie udaru mózgu – aktualne wytyczne postępowania” wygłosiła dr n. med. Anna Kozak Sykała, kierownik Oddziału Neurologii i Udarowego SP ZOZ w Przeworsku. Następnie o opiece nad pacjentem w pierwszej fazie choroby mówiła Małgorzata Kulas, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kwolek, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, wygłosił wykład nt. rehabilitacji pacjenta po udarze mózgu, zaś o komunikowaniu się chorych po udarze mówiła dr Beata Daniluk z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu UMCS w Lublinie.
„Możliwość wglądu oraz funkcjonowanie emocjonalne osób po udarze mózgu” była z kolei tematem prelekcji wygłoszonej przez dr Ewę Zawadzką z tej samej jednostki. O rodzaju powikłań i profilaktyce u przewlekle chorych podczas leczenia szpitalnego i w domu wspomniała dr n. o zdr. Barbara Stawarz, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. „Pacjent niesamodzielny po udarze mózgu – problemy rodzin opiekujących się chorym w domu” to temat prelekcji wygłoszonej przez dr n. społ. Katarzynę Tomaszewską. O formach opieki instytucjonalnej nad pacjentem po udarze mózgu mówiła natomiast dr n. o zdr. Bożena Majchrowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
Dr n. o zdr. Edyta Guty, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej i Irena Puszkarz – członek Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych miały wystąpienie poświęcone zaburzeniom psychicznym występującym u pacjentów udarowych, zaś Iwona Karasowska- Stepaniak, dyrektor ds. medycznych NFZ, omówiła rodzaje świadczeń gwarantowanych dla chorych po przebytym udarze mózgu. Na zakończenie Danuta Kurdybacha, specjalistka opieki długoterminowej, poruszyła temat rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu w warunkach uzdrowiskowych.
Organizatorami konferencji była Podkarpacka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Przeworsku oraz Oddział Neurologiczny i Udarowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze