Prawie 70 ochotników z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego i miasta Przemyśl rozpoczęło w weekend, 15 – 16 lutego br., służbę w 20. Przemyskiej Brygadzie OT. Przejdą szkolenie podstawowe oraz szkolenie wyrównawcze.
Przemyska brygada wciąż się rozrasta. Wśród wspomnianych ochotników, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową w ramach „Ferii z WOT”, są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe – tzw. szesnastkę – w którego ramach będą się uczyć podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii.
– Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tak zwana pętla taktyczna oraz uroczysta przysięga, która odbędzie się 1 marca w Przeworsku. Z kolei rezerwiści przejdą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Od następnego wcielenia dodatkowo powoływani będą kandydaci z powiatów brzozowskiego i przeworskiego, o które powiększyła się nasz brygada
Reklama
– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
Wśród ochotników, którzy stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe, są uczniowie, pracownicy instytucji państwowych i samorządowych czy bezrobotni.
– Wstąpiłam do obrony terytorialnej, chciałam bowiem sprawdzić, czy dam radę. Trenuję sporty siłowe. Chcę swoją przyszłość związać z wojskiem jako żołnierz zawodowy
– powiedziała 19-letnia Nikola, mieszkanka Radymna. Jej 18-letni kolega Kamil z Przemyśla dodał:
– O możliwości wstąpienia do wojska i służenia w trakcie ferii dowiedziałem się od kolegi. Jestem tutaj, aby dowiedzieć się, jak wojsko wygląda od środka.
Wśród nowo przyjętych żołnierzy jest również grupa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach przemyskiej formacji. Ich wieloletnie doświadczenie będzie pomocne w szkoleniu żołnierzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę
z wojskiem.
Mieszkańcy regionu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20. Przemyskiej BOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można się również skontaktować z rekrutem 20. PBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze