Reklama

Pierwsi w tym roku ochotnicy „terytorialsi” [ZDJĘCIA]

Prawie 70 ochotników z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego i miasta Przemyśl rozpoczęło w weekend, 15 – 16 lutego br., służbę w 20. Przemyskiej Brygadzie OT. Przejdą szkolenie podstawowe oraz szkolenie wyrównawcze.

Przemyska brygada wciąż się rozrasta. Wśród wspomnianych ochotników, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową w ramach „Ferii z WOT”, są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe – tzw. szesnastkę – w którego ramach będą się uczyć podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii.

– Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tak zwana pętla taktyczna oraz uroczysta przysięga, która odbędzie się 1 marca w Przeworsku. Z kolei rezerwiści przejdą ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Od następnego wcielenia dodatkowo powoływani będą kandydaci z powiatów brzozowskiego i przeworskiego, o które powiększyła się nasz brygada

Reklama

– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Uczniowie, samorządowcy, bezrobotni

Wśród ochotników, którzy stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe, są uczniowie, pracownicy instytucji państwowych i samorządowych czy bezrobotni.

– Wstąpiłam do obrony terytorialnej, chciałam bowiem sprawdzić, czy dam radę. Trenuję sporty siłowe. Chcę swoją przyszłość związać z wojskiem jako żołnierz zawodowy

– powiedziała 19-letnia Nikola, mieszkanka Radymna. Jej 18-letni kolega Kamil z Przemyśla dodał:

Reklama

– O możliwości wstąpienia do wojska i służenia w trakcie ferii dowiedziałem się od kolegi. Jestem tutaj, aby dowiedzieć się, jak wojsko wygląda od środka.

Wśród nowo przyjętych żołnierzy jest również grupa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach przemyskiej formacji. Ich wieloletnie doświadczenie będzie pomocne w szkoleniu żołnierzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę
z wojskiem.

Jak zostać żołnierzem 20. PBOT?

Mieszkańcy regionu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20. Przemyskiej BOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można się również skontaktować z rekrutem 20. PBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/03/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama