Przed wieloma miesiącami prezes Fundacji Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu doktor Radosław Fedaczyński wymyślił budowę „Psiej Wioski”, miejsca, w którym skrzywdzone przez los czworonogi znajdą ciepło i miłość, w którym nauczą się nie tylko, jak odnaleźć się w przestrzeni mieszkalnej, korzystać z mebli, ale przede wszystkim przyzwyczajać do obecności człowieka. Marzenia się spełniają – od kilku tygodni przy ulicy Zamoyskiego sześć kolorowych domków zamieszkują bezdomne psy.
Pomysł był następujący: przyzwyczaić czworonogi do życia w domowych warunkach. Psy z takim „doświadczeniem” będą mieć większe szanse na adopcję. Ale w grę wchodziły również inne względy, jak choćby marzenia o miejscu, gdzie psy nie będą siedziały w boksach z betonową posadzką lub kojcach z drewnianymi, rozpadającymi się deskami. Chodziło o to, aby czuły, że są kochane, że są w domu z człowiekiem[paywall]. Kilkanaście miesięcy temu dr R. Fedaczyński powiedział m.in.: – Chcemy rehabilitować psy oraz leczyć ich dusze, tak aby, gdy dotrą do nowego domu, nauczyły się, że kanapa służy do spania, a nie do gryzienia, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na zewnątrz, a nie w domu. A najważniejsze, że można być szczęśliwym psem, nawet żyjąc w schronisku.
Miejscem, gdzie psiaki zamieszkują sześć „Psich Domków”, jest teren przy ul. Zamoyskiego w Przemyślu. Część domków powstaje na terenie w podprzemyskiej miejscowości Żurawica. W każdym z domków mieszka po dwa, trzy, cztery psy. Siódmy funkcjonujący domek to... psie SPA. Miejsce, gdzie zwierzaki są kąpane, czesane itp. – W domkach przebywają pracownicy naszej fundacji, którzy spędzają ze zwierzętami po osiem, dziesięć godzin dziennie. Wykonują swoją normalną pracę w towarzystwie psiaków, które są socjalizowane. Początkowo domki w ramach projektu „Psia Wioska” miały powstać tylko w Żurawicy, ale zdecydowaliśmy się na zbudowanie kilku na Zamoyskiego. W Żurawicy docelowo będzie ich więcej, obecnie w stanie surowym stoi już sześć. Cały teren będzie ogrodzony i monitorowany. Do dyspozycji psich rezydentów będą ścieżki spacerowe, wodny plac zabaw, pomieszczenie rehabilitacyjne, a nawet basen. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam nieco plany – tłumaczy dr R. Fedaczyński. – Wszyscy jesteśmy bardzo zaskoczeni, jak szybko wycofane, dzikie i agresywne początkowo psy dochodzą do siebie. Do niczego nie są przymuszane. Po dwóch tygodniach zmieniły się nie do poznania. „Psia Wioska” zaczęła żyć! To nasz wspólny, ogromny sukces – dodał.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Budujcie też dla krów, świń, koni etc.YOUTUBE.COM - DLACZEGO NIE JEM PSIEGO MIĘSA ?
Należy w trybie pilnym wybudować kolejny domek,obok tego spa, specjalny domek do kopulacji. Zdrowia życzę.
szanowni panstwo , pokazac nalezy jak zyje sie bezdomnym , a jak psom w tych domkach.
Ojciec był weterynarzem z zamiłowania,a synek dla biznesu
i bardzo dobrze, biznes to biznes a przy okazji pomoc zwierzakom no cóż myślenie niektórych jak za stodołą dlatego taki biedny i zacofany Przemyśl same dziady do śmierci o takie janusze ...
Niech mi ktoś wytłumaczy, po co zwierzętom te domki, na które nie stać nawet wielu ludzi, i w których nie mieszka człowiek? Przecież zwierzę domowe (dla myślących inaczej zwierzę pozaludzkie :)) potrzebuje człowieka, który by o to zwierzę dbał i właściwie je traktował, a nie "wypasionego" pomieszczenia. Gdy człowiek mieszkał w szałasie, ziemiance czy jaskini, to towarzyszące mu stworzenia domowe musiały bardzo cierpieć, bardzo ... bez drzwi, okien, kolorowych daszków, szyldów ... itp. A może zamiast tworzyć porzuconym zwierzakom domki, zacząć uświadamiać człowieka, że zwierzę potrzebuje ludzkiego ciepła i ochrony i nie jest przedmiotem, którego można się pozbyć, gdy mu przeszkadza. Ale to przecież bardzo trudne, lepiej leczyć niż zapobiegać i ... grać na emocjach ... Ten świat już dawno utracił coś co jest największą wartością człowieka, to miłość. Niestety tak łatwo dziś ją się zamienia w biznes. Szkoda słów.
Jesteś nadzieją na to że rozum w tym społeczeństwie jeszcze nie umarł. Dziękuję.
Budujcie też dla krów, świń, koni etc.YOUTUBE.COM - DLACZEGO NIE JEM PSIEGO MIĘSA ?
Należy w trybie pilnym wybudować kolejny domek,obok tego spa, specjalny domek do kopulacji. Zdrowia życzę.
P. doktor wymyślił i sfinansował ?