Reklama

Pierwsze domki „Psiej Wioski” w Przemyślu zasiedlone!

Przed wieloma miesiącami prezes Fundacji Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu doktor Radosław Fedaczyński wymyślił budowę „Psiej Wioski”, miejsca, w którym skrzywdzone przez los czworonogi znajdą ciepło i miłość, w którym nauczą się nie tylko, jak odnaleźć się w przestrzeni mieszkalnej, korzystać z mebli, ale przede wszystkim przyzwyczajać do obecności człowieka. Marzenia się spełniają – od kilku tygodni przy ulicy Zamoyskiego sześć kolorowych domków zamieszkują bezdomne psy.

Pomysł był następujący: przyzwyczaić czworonogi do życia w domowych warunkach. Psy z takim „doświadczeniem” będą mieć większe szanse na adopcję. Ale w grę wchodziły również inne względy, jak choćby marzenia o miejscu, gdzie psy nie będą siedziały w boksach z betonową posadzką lub kojcach z drewnianymi, rozpadającymi się deskami. Chodziło o to, aby czuły, że są kochane, że są w domu z człowiekiem[paywall]. Kilkanaście miesięcy temu dr R. Fedaczyński powiedział m.in.: – Chcemy rehabilitować psy oraz leczyć ich dusze, tak aby, gdy dotrą do nowego domu, nauczyły się, że kanapa służy do spania, a nie do gryzienia, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na zewnątrz, a nie w domu. A najważniejsze, że można być szczęśliwym psem, nawet żyjąc w schronisku.

„Wioska” zaczęła żyć

Miejscem, gdzie psiaki zamieszkują sześć „Psich Domków”, jest teren przy ul. Zamoyskiego w Przemyślu. Część domków powstaje na terenie w podprzemyskiej miejscowości Żurawica. W każdym z domków mieszka po dwa, trzy, cztery psy. Siódmy funkcjonujący domek to... psie SPA. Miejsce, gdzie zwierzaki są kąpane, czesane itp. – W domkach przebywają pracownicy naszej fundacji, którzy spędzają ze zwierzętami po osiem, dziesięć godzin dziennie. Wykonują swoją normalną pracę w towarzystwie psiaków, które są socjalizowane. Początkowo domki w ramach projektu „Psia Wioska” miały powstać tylko w Żurawicy, ale zdecydowaliśmy się na zbudowanie kilku na Zamoyskiego. W Żurawicy docelowo będzie ich więcej, obecnie w stanie surowym stoi już sześć. Cały teren będzie ogrodzony i monitorowany. Do dyspozycji psich rezydentów będą ścieżki spacerowe, wodny plac zabaw, pomieszczenie rehabilitacyjne, a nawet basen. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam nieco plany – tłumaczy dr R. Fedaczyński. – Wszyscy jesteśmy bardzo zaskoczeni, jak szybko wycofane, dzikie i agresywne początkowo psy dochodzą do siebie. Do niczego nie są przymuszane. Po dwóch tygodniach zmieniły się nie do poznania. „Psia Wioska” zaczęła żyć! To nasz wspólny, ogromny sukces – dodał.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-02-08 21:03:22

    Budujcie też dla krów, świń, koni etc.YOUTUBE.COM - DLACZEGO NIE JEM PSIEGO MIĘSA ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hauhau - niezalogowany 2021-02-08 21:29:19

    Należy w trybie pilnym wybudować  kolejny domek,obok tego spa, specjalny domek do kopulacji.  Zdrowia życzę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2021-02-08 21:50:27

    P. doktor wymyślił i sfinansował ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama