Tradycyjnie w gminie Stubno, zwanej bocianią stolicą Polski, pojawił się pierwszy bocian. A to zwiastun, że niebawem do Polski zawita wiosna!
– U nas podmokłych terenów jest w bród. We wtorek, 5 marca, zauważył go jeden z mieszkańców[paywall]. Był w tym samym miejscu co zawsze, czyli nad jednym z niewielkich stawików w centrum wsi. Nie wiem, czy to ten sam zwiadowca co w poprzednich latach, ale z całą pewnością to znak, że wiosna blisko – powiedział nam sołtys Nakła Kazimierz Szkółka.
Pierwszy bocian musiał z całą pewnością pokonać daleką drogę. Do Nakła przyleciał najprawdopodobniej z Afryki. Miał zabrudzone pióra, a to – według ludowych wróżb – wieszczy mokre lato.
Ze swoich letnich lęgowisk w Europie bociany białe rozpoczynają lot na południe w sierpniu i wrześniu, kierując się do Afryki. Tam spędzają zimę na sawannie od Kenii i Ugandy na północy po w RPA na południu. Na zimowiskach tworzą duże stada, które mogą przekroczyć tysiąc osobników. Pod koniec marca i w kwietniu powracają do Europy po trwającej około 49 dni wędrówce. Dla porównania jesienną wędrówkę odbywają w około 26 dni. Korzystne prądy powietrzne oraz niedostatek pożywienia i wody po drodze (ptaki przemierzają szybciej tereny ubogie w zasoby) zwiększają średnią prędkość migracji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To cała gmina Stubno jest stolicą? Czy miejscowość stubno? Bo coś tu niegra.
W całej gminie jest najwięcej Bocianów A najwięcej gniazd jest w miejscowości NAKŁO które podlega pod gminę Stubno
najwięcej bocianów jest za TESCO u Fedaczyńskiego
To cała gmina Stubno jest stolicą? Czy miejscowość stubno? Bo coś tu niegra.
W całej gminie jest najwięcej Bocianów A najwięcej gniazd jest w miejscowości NAKŁO które podlega pod gminę Stubno
najwięcej bocianów jest za TESCO u Fedaczyńskiego