W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu przeprowadzone zostały niedawno zabiegi z wykorzystania tzw. laseru holmowego wysokiej mocy. Procedura ta jest stosowana z pozytywnym skutkiem w leczeniu chorób układu moczowego. Pacjenci na wdrożenie na stałe tej metody do pakietu zabiegów oferowanych w przemyskiej lecznicy będą musieli poczekać do przyszłego roku.
Zabiegi HoLEP – bo o nich mowa – stosowane są z powodzeniem w leczeniu kamicy układu moczowego i łagodnego rozrostu stercza. Niosą szereg korzyści dla pacjenta: cechują się większą skutecznością i mniejszym ryzykiem powikłań, a pacjent zyskuje szansę na krótszą rekonwalescencję. Zabiegi przeprowadzone w szpitalu na Monte Cassino na razie odbyły się w ramach dwudniowych warsztatów.
– W ich pierwszym dniu odbyły się zabiegi kruszenia kamieni przezskórną metodą kruszenia złogów w nerce (PCNL) oraz metodą kruszenia złogów w nerce przez cewkę moczową (RIRS). W kolejnym przeprowadzone zostały dwa zabiegi HoLEP u dwóch pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, z zatrzymaniem moczu, od kilku miesięcy wymagających używania cewników – opisuje szczegóły kierownik Oddziału Urologicznego z Pododdziałem Urologii Onkologicznej, dr n. med. Rafał Walczak.
Reklama
Zabiegi laserowego kruszenia złogów są już realizowane w przemyskim szpitalu, testowany laser holmowy – dzięki dużej mocy – znacząco skraca jednak czas samej operacji. Holmową Laserową Enukleację Prostaty przeprowadzono natomiast po raz pierwszy.
Jak tłumaczy urolog Adrian Abramczyk, prowadzący warsztaty dla przemyskich lekarzy, komfort pacjenta...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 47% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze