Reklama

Pierwszy taki zabieg w przemyskim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu po raz pierwszy wykonano zabieg mechanicznego odessania skrzeplin z tętnic płucnych, który nie jest standardową metodą leczenia zatorowości płucnej. Leczenie w tej formie zastosowano u pacjentki z chorobą nowotworową.

Zatorowość płucna, obok zakrzepicy żył głębokich, to jedna najbardziej niebezpiecznych manifestacji żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Już sama jej nazwa odzwierciedla kolejność następujących po sobie zdarzeń. Najpierw powstaje skrzeplina, najczęściej w kończynach dolnych, a następnie drogą naczyń krwionośnych dostaje się do płuc, gdzie w naczyniach powoduje zator, np. w tętnicy płucnej. Jest to schorzenie częste, niosące ze sobą niestety wysokie ryzyko wczesnego zgonu.

Pacjentka ze stwierdzoną zatorowością płucną, która trafiła do przemyskiego szpitala, wymagała jednak niestandardowej metody leczenia, ponieważ zdiagnozowany u niej nowotwór był bezwzględnym przeciwskazaniem do podania jej dożylnych leków rozpuszczających skrzepliny, które zwykle stosuje się w takich przypadkach. Była w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, zatem działać należało niezwłocznie. Lekarze zdecydowali się na mniej standardową metodę, którą...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 47% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/05/2024 13:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama