Dużą frekwencją cieszył się II Rodzinny Piknik dla Zdrowia, zorganizowany w niedzielę, 10 września, na terenie szpitala psychiatrycznego w Żurawicy. Wszystko po to, by przełamywać stereotypy dotyczące tego typu placówek.
Witając zebranych, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Barbara Stawarz wyjaśniała, że pacjenci psychiatryczni są takimi samymi pacjentami, jak wszyscy inni. Mają po prostu inne dolegliwości. – Gdy w ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszy piknik[paywall], wiele osób pytało ze zdziwieniem: po co piknik w szpitalu psychiatrycznym? Mój cel był bardzo konkretny: chciałam przełamać stereotyp na temat szpitali psychiatrycznych, które często kojarzą się ze szpitalem zamkniętym, odosobnionym. Chciałam by szpital otworzył się na potrzeby społeczeństwa, wyszedł poza ogrodzenie – mówi o idei festynu Barbara Stawarz.
Ten zamysł częściowo już się udał. Placówka podjęła współpracę ze szkołami – specjaliści edukują dzieci i młodzież, jak nie popaść w uzależnienia i jak sobie radzić ze stresem, który bardzo często powoduje różnego rodzaju zaburzenia psychiczne począwszy od nerwicy, depresji, lęków.
W programie znalazły się występy Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” oraz Kapeli „Czy się pali, czy się wali”, gry i zabawy dla wszystkich, malowanie twarzy, dmuchane miasteczko, pokazy służb mundurowych.
Organizatorami pikniku byli: Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny we współpracy ze Stowarzyszeniem „Razem jest Łatwiej”.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa podkarpackiego, wojewoda podkarpacki i wójt gminy Żurawica.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Inicjatywa kapitalna. wielkie gratulacje dla organizatorów przedsięwzięcia ;)
Było super
Inicjatywa kapitalna. wielkie gratulacje dla organizatorów przedsięwzięcia ;)