Reklama

PKS Jarosław będzie wozić tysiące mieszkańców trzech powiatów

Z udziałem trójki starostów – lubaczowskiego Barbary Broź, jarosławskiego Kamila Dziukiewicza i przeworskiego Dariusza Łapy w siedzibie Starostwa Powiatowego w Jarosławiu sformalizowana została umowa, na mocy której organizatorem transportu publicznego na terenie powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego będzie Jarosławski Związek Komunikacyjny, a głównym operatorem spółka PKS Jarosław.

Co prawda autobusy jarosławskiego PKS-u do tej pory gościły na terenie powiatów lubaczowskiego i przeworskiego, ale nie było to oficjalnie sformalizowane. Teraz, po podpisaniu trójstronnego dokumentu, jest i niesie ze sobą wiele korzyści. Choćby taką, że organizator transportu publicznego na terenie tychże powiatów, czyli Jarosławski Związek Komunikacyjny, może się starać o dodatkowe dofinansowanie na to przedsięwzięcie.

Wagę spotkania i parafowania umowy podkreślił fakt uczestniczenia w nim najważniejszych osób w tych powiatach. Oprócz trójki starostów, wzięli z nim udział także: wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak (wiceprzewodniczący Zarządu Związku Powiatowo-Gminnego Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego), wicestarosta lubaczowski Zenon Swatek, wicestarosta przeworski Zbigniew Kiszka. Nie mogło oczywiście zabraknąć prezesa PKS Jarosław SA Arkadiusza Pawlusa czy dyrektora biura Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego Tomasza Deca[paywall].

Reklama

Nie ma przegranych

– To bardzo ważny dokument. Rozmowy trwały od kilku miesięcy. Chcieliśmy to wreszcie skonsolidować i uporządkować. Jako że powiaty lubaczowski i przeworski nie dysponują taborem autobusowym, więc nasz PKS obsługiwał mieszkańców tych powiatów, ale w znikomym kilometrażu. Podpisane porozumienie precyzuje pewne sprawy i daje nam możliwość znacznie szerszej organizacji transportu publicznego w tych powiatach. Nasze autobusy będą docierać do najdalszych zakątków trzech powiatów. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z większego dofinansowania, dodatkowych środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nasz PKS otrzyma na mocy tego porozumienia trzy złote od każdego przejechanego kilometra. Dla wszystkich jest to korzystne rozwiązanie. Mogę powiedzieć, że nie ma tutaj przegranych. Każdemu się to będzie opłacać. Wspólnie opracowujemy teraz wniosek o dofinansowanie

– powiedział starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Reklama

– W końcu udało się podpisać to porozumienie. A dodam, że nie udawało się to przez lata. Skorzystają wszyscy. Z pewnością w naszym powiecie kilkadziesiąt tysięcy osób. Dodatkowo dzięki temu dokumentowi może uda się nam wreszcie pozyskać i odnowić przystanek autobusowy w samym centrum Przeworska, którego właścicielem jest PKS Jarosław. Myślę, że się dogadamy. W Jarosławiu tego nie widzą, nie czują tego bólu naszych mieszkańców, którzy codziennie muszą się zmagać z bałaganem i brudem w tamtym miejscu. Będziemy pracować teraz także nad ustaleniem najodpowiedniejszego dla naszych mieszkańców rozkładu jazdy. Bo kiedy nie było porozumienia, nie mogliśmy nic zdziałać. Obecnie, kiedy będziemy partycypować w kosztach, możemy również żądać. Musieliśmy akceptować to, co narzucił nam przewoźnik. Wszystko oczywiście na bardzo zdrowych zasadach

– zapewnił starosta przeworski Dariusz Łapa.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/11/2024 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama