Reklama

„Plażing” w maseczce? Gdzie w tym sezonie odpoczniemy nad wodą?

04/07/2020 18:21

Tegoroczne lato dla amatorów letniej rekreacji nad wodą będzie inne niż wszystkie. Powodem jest oczywiście niegasnąca epidemia, ale także fakt, że z listy miejsc oferujących wypoczynek nad wodą znikła, przynajmniej na rok, Radawa. O miano letniej stolicy naszego regionu będą walczyć inne ośrodki, a faworytami wydają się podprzemyski Ostrów i Radymno.

Nawet w kontekście wakacyjnego wypoczynku nie da się uciec od kwestii związanych z epidemią. Główny Inspektorat Sanitarny wydał bowiem zalecenia dotyczące korzystania z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Podstawowym założeniem tego dokumentu jest zachowanie dystansu społecznego – każdy korzystający z plaży powinien mieć dla siebie co najmniej 4 metry kwadratowe. Zasada ta nie obowiązuje rodzin, czy osób na co dzień zamieszkujących jedno gospodarstwo. Ci, mówiąc kolokwialnie, mogą siedzieć na jednym kocyku. Niestety przepisy nie regulują[paywall] dokładnie, jak organizator kąpieliska ma ową zasadę wyegzekwować. Łatwiej mają kąpieliska ogrodzone i biletowane, one po prostu mogą wpuścić na swój teren adekwatną do powierzchni plaży liczbę osób. Tam, gdzie teren kąpieliska nie jest ogrodzony, organizatorom pozostaje informowanie korzystających z plaż o obowiązujących zasadach.

Co jeszcze warto wiedzieć, szukając ochłody w gorący dzień nad wodą? Na pewno należy korzystać tylko ze swojego sprzętu do rekreacji, próby wypożyczenia np. leżaka nie są dobrym pomysłem. Kwestię maseczek rozstrzygnięto następująco – GIS nie zaleca stosowania ich w trakcie kąpieli, a jeśli chodzi o przebywanie na brzegu, sprawy te reguluje zalecenie dotyczące organizacji wypoczynku nad wodą, które brzmi:  „Zakrywanie ust i nosa należy odnosić do aktualnych przepisów prawa dotyczących stosowania osłony ust i nosa w trakcie przemieszczania się po terenach otwartych”.–. Ponadto GIS zaleca organizatorom częste dezynfekcje przestrzeni, z których korzysta wiele osób, a plażowiczom powstrzymanie się od słonecznych i wodnych kąpieli, jeśli mamy objawy choroby zakaźnej. Kiedy już przebrniemy kwestie nakazów i zakazów, a w niektórych przypadkach przezwyciężymy strach przed zarażeniem, warto zadać sobie pytanie „gdzie nad wodę?”.

Do Radawy nie…

Przez lata na miano letniej stolicy regionu solidnie pracowała Radawa. Choć malkontenci niekiedy kręcili nosem na powierzchnię tamtejszego akwenu, to jednak oferta kulturalna, mocno rozbudowane zaplecze gastronomiczne, baza noclegowa, jakiej nie posiada żadne kąpielisko regionu, połączone z malowniczą lokalizacją, a i z dawien dawna kultywowaną tradycją miejscowości wypoczynkowej sprawiały, że dla wielu była to letnia destynacja pierwszego wyboru.Złożyło się na nią kilka czynników, między innymi pandemia, ale i specyfika politycznego klimatu, jaki wytworzył się w ostatnich latach wokół Radawy. Myślę, że w przyszłym roku pojawi się nowa formuła działania Radawy – zapewnia wójt.

– W tym roku powstało oświetlenie promenady, plac zabaw z tyrolką, postawiliśmy nowe przebieralnie – wylicza burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny. Wprawdzie miejsc noclegowych nadal brak, ale coraz więcej jest punktów gastronomicznych. – Mamy zapewnienie nowych dzierżawców, że wraz z rozpoczęciem działalności kąpieliska wystartuje też kompleks gastronomiczny znany dawniej jako dinozekolandia – dodaje burmistrz. Samo kąpielisko powinno wystartować wraz z końcem roku szkolnego. Do tego czasu woda ma zostać przebadana, a miasto planuje dokończyć rekrutację ratowników.

Reklama

Może Ostrów?

O miano letniej stolicy regionu powalczy zapewne podprzemyski Ostrów. Zbiornik po dawnej żwirowni może się dla niektórych okazać zbyt odległy, ma jednak sporo atutów. Przede wszystkim jako pierwsze z kąpielisk naszego regionu uzyskał pozytywne badania czystości wody.

Obok nowego rygoru na tereniepodprzemyskiego kąpieliska większych zmian brak. Jest oczywiście kawałek ładnej plaży, miejsce, by popływać, można wypożyczyć rowerki wodne, pograć w siatkówkę, potrenować na siłowni. Dzieciaki mogą skorzystać ze zjeżdżalni wodnej czy z jednego z ustawionych w pobliżu bujaków. Właścicielka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by było bezpiecznie i czeka na poprawę pogody.

Cieszanów albo Ruda


 

A może za miedzę?

Alternatywą może być wypad poza granice dawnego województwa przemyskiego, na plażę na zalewie Czyste w Grodzisku Dolnym. To opcja przede wszystkim dla mieszkańców powiatu przeworskiego. Z grodu nad Mleczką to ledwie kwadrans jazdy samochodem. Co można zastać na miejscu? Przede wszystkim kąpielisko z ratownikiem. – Kąpielisko ma wymiary 50 na 25 metrów, podzielone jest na dwie strefy, dla pływających i niepływających, a dodatkowo wydzielony jest brodzik dla dzieci – opisuje tamtejsze atrakcje Zbigniew Gdański z zawiadującego kąpieliskiem Urzędu Gminy Grodzisko Dolne.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Rtfg - niezalogowany 2020-07-04 19:29:20

    Szkoda Radawy przez upór jednego urzędasa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tfgr - niezalogowany 2020-07-05 08:58:57

    I szkoda Sieniawy - pałacu, parku, hotelu... A to ta sama gmina.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama