Tegoroczne lato dla amatorów letniej rekreacji nad wodą będzie inne niż wszystkie. Powodem jest oczywiście niegasnąca epidemia, ale także fakt, że z listy miejsc oferujących wypoczynek nad wodą znikła, przynajmniej na rok, Radawa. O miano letniej stolicy naszego regionu będą walczyć inne ośrodki, a faworytami wydają się podprzemyski Ostrów i Radymno.
Nawet w kontekście wakacyjnego wypoczynku nie da się uciec od kwestii związanych z epidemią. Główny Inspektorat Sanitarny wydał bowiem zalecenia dotyczące korzystania z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Podstawowym założeniem tego dokumentu jest zachowanie dystansu społecznego – każdy korzystający z plaży powinien mieć dla siebie co najmniej 4 metry kwadratowe. Zasada ta nie obowiązuje rodzin, czy osób na co dzień zamieszkujących jedno gospodarstwo. Ci, mówiąc kolokwialnie, mogą siedzieć na jednym kocyku. Niestety przepisy nie regulują[paywall] dokładnie, jak organizator kąpieliska ma ową zasadę wyegzekwować. Łatwiej mają kąpieliska ogrodzone i biletowane, one po prostu mogą wpuścić na swój teren adekwatną do powierzchni plaży liczbę osób. Tam, gdzie teren kąpieliska nie jest ogrodzony, organizatorom pozostaje informowanie korzystających z plaż o obowiązujących zasadach.
Co jeszcze warto wiedzieć, szukając ochłody w gorący dzień nad wodą? Na pewno należy korzystać tylko ze swojego sprzętu do rekreacji, próby wypożyczenia np. leżaka nie są dobrym pomysłem. Kwestię maseczek rozstrzygnięto następująco – GIS nie zaleca stosowania ich w trakcie kąpieli, a jeśli chodzi o przebywanie na brzegu, sprawy te reguluje zalecenie dotyczące organizacji wypoczynku nad wodą, które brzmi: „Zakrywanie ust i nosa należy odnosić do aktualnych przepisów prawa dotyczących stosowania osłony ust i nosa w trakcie przemieszczania się po terenach otwartych”.–. Ponadto GIS zaleca organizatorom częste dezynfekcje przestrzeni, z których korzysta wiele osób, a plażowiczom powstrzymanie się od słonecznych i wodnych kąpieli, jeśli mamy objawy choroby zakaźnej. Kiedy już przebrniemy kwestie nakazów i zakazów, a w niektórych przypadkach przezwyciężymy strach przed zarażeniem, warto zadać sobie pytanie „gdzie nad wodę?”.
– W tym roku powstało oświetlenie promenady, plac zabaw z tyrolką, postawiliśmy nowe przebieralnie – wylicza burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny. Wprawdzie miejsc noclegowych nadal brak, ale coraz więcej jest punktów gastronomicznych. – Mamy zapewnienie nowych dzierżawców, że wraz z rozpoczęciem działalności kąpieliska wystartuje też kompleks gastronomiczny znany dawniej jako dinozekolandia – dodaje burmistrz. Samo kąpielisko powinno wystartować wraz z końcem roku szkolnego. Do tego czasu woda ma zostać przebadana, a miasto planuje dokończyć rekrutację ratowników.
Obok nowego rygoru na tereniepodprzemyskiego kąpieliska większych zmian brak. Jest oczywiście kawałek ładnej plaży, miejsce, by popływać, można wypożyczyć rowerki wodne, pograć w siatkówkę, potrenować na siłowni. Dzieciaki mogą skorzystać ze zjeżdżalni wodnej czy z jednego z ustawionych w pobliżu bujaków. Właścicielka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by było bezpiecznie i czeka na poprawę pogody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Szkoda Radawy przez upór jednego urzędasa.
I szkoda Sieniawy - pałacu, parku, hotelu... A to ta sama gmina.