Uroczysta plenerowa droga krzyżowa wyruszyła w czwartek, 2 marca, z przemyskiej archikatedry pod Krzyż Zawierzenia na Zniesieniu. Tegoroczne miejskie nabożeństwo pasyjne przygotowała wspólnota parafialna pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu.
Od archikatedry pod Krzyż Zawierzenia – ulicami Kapitulną, Tatarską i Przemysława – tłumnie przemaszerowali mieszkańcy Przemyśla i okolic, przemyscy biskupi, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, zakonnicy oraz kapłani z przemyskich parafii.
Tegoroczne rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej oparto o teksty papieża Benedykta XVI z Wielkiego Piątku 2005 roku, by podkreślić w ten sposób pamięć o zmarłym niedawno papieżu.
Podobnie jak rok temu, i tym razem modlono się gorąco m.in. o pokój na Ukrainie, ale też o[paywall] pokój między ludźmi a Bogiem i pomiędzy ludźmi na ziemi.
– To szczególna intencja, która jest uniwersalna. Dotyczy nie tylko tego bardzo trudnego, niebezpiecznego czasu, gdy trwa wojna na Ukrainie i w innych jeszcze miejscach świata. Chodzi o to, abyśmy zrozumieli, że Chrystus na krzyżu pojednał świat z Ojcem, ze sobą, z Duchem Świętym. Pojednał ludzi miedzy sobą. Od nas zależy, czy skorzystamy z tego pojednania – między innymi te słowa skierował do uczestników drogi krzyżowej metropolita przemyskie abp Adam Szal.
– Niech ta modlitwa, gromadząca mieszkańców Przemyśla i okolicznych miejscowości, uzmysłowi nam, że jesteśmy powołani do życia w pokoju, w jedności. A znakiem tej jedności jest znak krzyża świętego, który uczynimy z wiarą i namaszczeniem, przyzywając tajemnice Trójcy Świętej i modląc się o pokój na świecie, w naszych rodzinach, naszych sercach i parafiach – dodał.
Nabożeństwo zakończyły tradycyjnie Koronka do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski przy Krzyżu Zawierzenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze