21. już Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel przeszły do historii. Dwudniowe wydarzenie muzyczne, którego ideą przewodnią jest pełne radości i pasji wspólne śpiewanie utworów gospel, po raz kolejny cieszyło się dużym zainteresowaniem i słuchaczy, i warsztatowiczów.
Na wydarzenie, które odbyło się w dniach 13 i 14 maja, złożyły się: całodniowe sesje wokalne, czyli nauka pieśni gospel zwieńczona koncertem finałowym w gościnnych pomieszczeniach CK (współorganizatora imprezy) oraz tradycyjnie sobotni Wieczór Uwielbienia w kościele oo. Franciszkanów – Reformatów w Przemyślu.
– Każdego roku wydarzenie jest nowym doświadczeniem, pełnym pozytywnych emocji, jak i przeżyć artystycznych i duchowych. Naszym celem niezmiennie jest kultywowanie muzyki chrześcijańskiej, a także wzbudzanie zainteresowania tematyką wiary, religii i innych kultur poprzez muzykę. Zdobywanie wiedzy z zakresu[paywall] śpiewu oraz nauka prawidłowego korzystania z aparatu mowy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów w tej dziedzinie. Celem ogólnym było natomiast opanowanie umiejętności śpiewu zbiorowego poprzez czytanie i zapamiętywanie tekstów o tematyce religijnej w języku ojczystym oraz obcym – opisuje założenia zainicjowanego po raz pierwszy w 2021 r. przedsięwzięcia pomysłodawczyni warsztatów Lucyna Rudawska, podkreślając pomocny wkład wolontariuszy i współorganizatora.
Stałym punktem warsztatów jest wspomniany już Wieczór Uwielbienia, na którym gromadzą się uczestnicy, muzycy i instruktorzy. To wyjątkowe przedsięwzięcie, wprowadzające obecnych w kościele w atmosferę skupienia i modlitwy. Do uwielbienia Boga poprzez śpiew i muzykę zaproszone zostały w tym roku diakonie z parafii pw. Bożego Miłosierdzia, parafii pw. św. Brata Alberta i Kalwarii Pacławskiej.
Tegoroczną edycję warsztatów poprowadzili: Kieron Bygrave – czarnoskóry wokalista, muzyk, pedagog współpracujący z czarnoskórym chórem „The Celebration Choir” z Anglii oraz Alicja Andrejczuk – polska wokalistka, instruktorka gospel, uczennica Gabi Gąsior, którą też zastępowała. Akompaniował nieoceniony zespół Holy Noiz, od początku wierny przemyskim warsztatom.
Blisko 2-godzinny koncert finałowy zgromadził nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów z Polski i z zagranicy, którzy chętnie włączyli się we wspólny śpiew. Jak zwykle było energetycznie, mistycznie i radośnie.
Honorowym patronatem wydarzenie objął metropolita przemyski ks. abp Adam Szal oraz prezydent miasta Wojciech Bakun, a wsparcia finansowego w realizacji udzieliła gmina miejska Przemyśl.
– Serdecznie dziękujemy sponsorom, firmie Albatros i Pracowni Fajek Mr Bróg, a także sympatykom muzyki gospel za uczestnictwo – podsumowała L. Rudawska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze