Reklama

Pod koniec maja pierwszy seans samochodowego kina letniego?

Jeszcze nic nie jest pewne, ale być może dzięki staraniom Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla na dolnej stacji wyciągu narciarskiego ruszy niebawem samochodowe kino letnie. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce, pierwszy seans odbyłby się 29 maja br.

Idea kina samochodowego została zapoczątkowana w latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu szybko zyskała sobie wielu fanów na całym świecie. – W Polsce po raz pierwszy tego typu seans odbył się w 1994 roku i do teraz jest atrakcją wielu miast, poszerzając bazę kulturalną, jak również oferując miły i dość oryginalny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ściąga przy tym masę widzów. W Przemyślu niejednokrotnie organizowano „kino pod chmurką” i – jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych – zawsze ta forma oglądania filmów cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców i turystów[paywall]. Jednak nigdy wcześniej nie odbywały się projekcje w ramach kina samochodowego. W związku z tym, jako stowarzyszenie za pośrednictwem swojego fanpage’a na Facebooku zwróciliśmy się z pytaniem do mieszkańców o wyrażenie opinii w tej sprawie. W przeważającej większości reakcje były bardzo pozytywne – tłumaczy Grzegorz Kość ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla.

Przemyśl drugi po Sędziszowie Małopolskim

Już 6 marca br. stowarzyszenie zwróciło się do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna z pismem w tej sprawie. O rozważenie pomysłu dotyczącego uruchomienia kina samochodowego na terenie parkingu dolnej stacji stoku narciarskiego.

Reklama

„(...) Koszty tego przedsięwzięcia nie będą duże, a nawet mogą się miastu zwrócić. Po zasięgnięciu informacji o kosztach wynajmu całej aparatury okazało się, że koszt telebimu to ok. 2 tys. zł, zaś licencja za film waha się od 500 do 2 tys. zł. Wobec tego – przyjmując, że seanse będą przez organizatora biletowane (w tym przypadku Urząd Miasta lub POSiR), a parking dolnej stacji pomieści 100 samochodów, to przy cenie biletu w wysokości 20 zł od pojazdu oraz przy płatnym udostępnieniu strefy gastronomicznej prywatnym firmom, koszt takiego przedsięwzięcia praktycznie mógłby się pokryć (...)” – napisali m.in. w piśmie.

– Według posiadanych przez nas informacji do tej pory na Podkarpaciu letnie kino samochodowe organizowane było jedynie w Sędziszowie Małopolskim. Tam organizatorem był urząd miasta, zaś seanse były biletowane. Koszt to 20 złotych od pojazdu. W Przemyślu nie ma innej na tyle dużej przestrzeni, aby pomieścić na raz taką liczbę pojazdów co na parkingu dolnej stacji stoku narciarskiego. Gdyby jednak się okazało, że pomysł nie zyska aprobaty władz miasta, nasze stowarzyszenie zgłosi go jako projekt w budżecie obywatelskim. Jednak biorąc pod uwagę procedurę formalną, jak i etap głosowania, mogłoby opóźnić jego realizację o rok – stwierdził G. Kość.

Reklama

Miasto dofinansuje imprezę

Pomysł spodobał się jednak władzom miasta. Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla poinformowało o tym na swoim fanpage’u na Facebooku. – Wiemy, że prezydent miasta prowadzi rozmowy z przedstawicielami dwóch firm, które są bardzo zainteresowane zorganizowaniem takich seansów. Wstępnie ustalono, że projekcje odbędą się w dwóch terminach – 29 maja oraz 12 lipca. Kino samochodowe zostałoby zlokalizowane na parkingu dolnej stacji stoku narciarskiego. Na każdy seans będzie mogło przybyć do 100 pojazdów, a telebim zostanie umiejscowiony w części parkingu od strony Sanu. Każdy z seansów będzie biletowany. Jaka będzie cena, jeszcze nie wiemy, acz władze miasta czynią starania, aby dofinansować imprezę i możliwie zmniejszyć jego wysokość. Aktualnie operatorzy oczekują na decyzje ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Warszawie zakresie wymogów bezpieczeństwa sanitarnego oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie na pozwolenie użytkowania częstotliwości. Niemniej jednak, to wstępne informacje. Czy ta impreza dojdzie do skutku, będzie zależne jest od sytuacji epidemicznej w kraju, która zmienia się dość dynamicznie – podsumował G. Kość.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miecio - niezalogowany 2020-05-18 22:41:16

    Pierwszy seans   IT'S CORONA TIME

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Roch - niezalogowany 2020-05-19 12:39:43

    Ciekawe ile POSiR będzie misł kosztów za prąd, jak to odtatnim rokiem bywało.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Oj - niezalogowany 2020-05-19 14:28:21

    Igrzyska zamiast chleba 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama