Reklama

Podhalańczycy stali się Kleeberczykami [ZDJĘCIA]

1 batalion czołgów w Żurawicy przestał być integralną częścią 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Od końca grudnia ub.r. trafił pod skrzydła 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.

29 grudnia ub.r. w żurawickiej jednostce wojskowej odbył się uroczysty apel właśnie z okazji zmiany podporządkowania batalionu z 21. BSP w Rzeszowie na 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie[paywall]. W uroczystościach udział wzięli m.in. dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie gen. bryg. Rafał Miernik, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie płk Tadeusz Nastarowicz oraz zaproszeni goście. Gospodarzem ceremonii był dowódca żurawickich pancerniaków ppłk Rafał Kluz.

Kleeberczycy

Żurawicki 1 batalion czołgów powstał 1993 r. w ramach 14. Brygady Pancernej. W 2000 r. został podporządkowany i włączony w struktury 21. BSP w Rzeszowie. Po 22 latach, decyzją ministra obrony narodowej z 12 grudnia 2022 r  zmienił podległość na 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie im. Franciszka Kleeberga. Lubelska formacja to najmłodsza w Polskich Siłach Zbrojnych brygada ogólnowojskowa, sformowana w 2019 r. Na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 18 września 2019 r. brygada przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Otrzymała wyróżniającą nazwę „Lubelska” oraz przyjęła imię gen. dyw. Franciszka Kleeberga.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama