48 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 14 kobiet, rozpoczęło szkolenie podstawowe. Koordynatorem 16-dniowego szkolenia będzie 34 Batalion Lekkiej Piechoty w Jarosławiu. Podsumowaniem zaś uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się 29 listopada br.
Kandydaci 16-dniowe szkolenie rozpoczęli tuż po przekroczeniu bramy koszar w Jarosławiu przy ul. 3 Maja 67. Po dokonaniu przez komisję rekrutacyjną formalności ewidencyjnych rekruci odbyli pierwszy test sprawności fizycznej (3-kilometrowy marszobieg, skłony tułowia oraz pompki). –Kolejne dni spędzą w Jarosławiu. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy[paywall]. Będzie także szkolenie taktyczne, które połączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT, a przede wszystkim prowadzenie ognia do celów. Podsumowaniem szkolenia podstawowego jest tak zwana pętla taktyczna, stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT – poinformował rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.
Owa pętla stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całej „szesnastki”, zaliczanych w ciągu 24-godzinnego ćwiczenia pododdziałów szkolnych. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne. Przyszli żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.... i zapamiętajcie, żołnierze, to działo może prowadzić okrężny ostrzał w zakresie 180 stopni!- Ale panie sierżancie, okrąg ma 360 stopni!- Zamknąć mordę szeregowy, mówiłem o takim małym okręgu!
- Tato, chcę wstąpić do wojska.- Do wojska? Oszalałeś?! Chcesz żyć w ciągłym strachu?! Chcesz, żeby jakiś psychopata nad tobą ciągle ci rozkazywał i kontrolował każdy twój ruch?!- Nie. Właśnie dlatego chcę opuścić dom i wstąpić do wojska.
- Żołnierzu co będzie jeśli kula odstrzeli wam ucho?- Będę gorzej słyszał- A jeśli odstrzelą Ci drugie ucho?- Nic nie będę widział- A to dlaczego?- Bo mi hełm na oczy spadnie----------------------------------------------...to tyle na dzisiaj, teraz wstawiajcie swoje kawały :)
Nie róbcie sobie podśmiechujek z tej formacji. To poważna sprawa jest, dla narodu i w ogóle.
... i zapamiętajcie, żołnierze, to działo może prowadzić okrężny ostrzał w zakresie 180 stopni!- Ale panie sierżancie, okrąg ma 360 stopni!- Zamknąć mordę szeregowy, mówiłem o takim małym okręgu!
- Tato, chcę wstąpić do wojska.- Do wojska? Oszalałeś?! Chcesz żyć w ciągłym strachu?! Chcesz, żeby jakiś psychopata nad tobą ciągle ci rozkazywał i kontrolował każdy twój ruch?!- Nie. Właśnie dlatego chcę opuścić dom i wstąpić do wojska.
- Żołnierzu co będzie jeśli kula odstrzeli wam ucho?- Będę gorzej słyszał- A jeśli odstrzelą Ci drugie ucho?- Nic nie będę widział- A to dlaczego?- Bo mi hełm na oczy spadnie----------------------------------------------...to tyle na dzisiaj, teraz wstawiajcie swoje kawały :)