Reklama

Podkarpacki Lawendowy Tydzień, czyli 7 dni poświęconych epilepsji

04/04/2023 09:33

Choć padaczka jest jedną z najczęściej diagnozowanych przewlekłych chorób neurologicznych w naszym kraju, często bywa przyczyną wykluczenia społecznego i osamotnienia chorych. Uświadomienie społeczeństwa w kwestii epilepsji oraz promocja wiedzy o padaczce to główny cel Podkarpackiego Lawendowego Tygodnia.

Jego nazwa nie jest przypadkowa. Kolor lawendowy często kojarzony jest bowiem z samotnością, a ta nierzadko doskwiera chorym silnej niż sama choroba.

I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Podkarpacki Lawendowy Tydzień – Zbudujmy Świadomość o Padaczce”, która została zorganizowana w poniedziałek, 20 marca, w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, rozpoczęła tygodniową akcję pod tym samym hasłem. Odbywa się ona w szkołach, szpitalach, poradniach specjalistycznych i POZ na terenie całego Podkarpacia. Celem, który przyświeca inicjatywie[paywall], jest podniesienie świadomości społecznej na temat epilepsji, rozwianie powszechnych mitów, które często przekładają się na krzywdzące wobec chorych postawy, a także propagowanie otwartości i życzliwości w stosunku do osób dotkniętych tym schorzeniem.

Reklama

– Niestety wiedza na temat padaczki wciąż jest bardzo mała. Ludzie nie rozumieją swojej choroby i obawiają się odrzucenia, stygmatyzacji, problemów w rodzinie, szkole, pracy, braku akceptacji wśród przyjaciół czy znajomych – zwracała uwagę podczas uroczystego otwarcia konferencji jej inicjatorka Anna Kozak-Sykała, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Przeworsku. Z zaprezentowanych przez nią badań wynika, że aż 73 proc. chorych przyznaje, że padaczka jest powodem wielu obaw w życiu codziennym i ogranicza m.in. zdobywanie wykształcenia, wpływa za zatrudnienie i utrzymanie pracy.

Poza tematem stygmatyzacji chorych na padaczkę eksperci poruszali wiele innych zagadnień. Mówili m.in. o charakterze, objawach i przebiegu choroby, najnowszych rozwiązaniach dotyczących leczenia epilepsji, o diecie ketogennej i innych niefarmakologicznych metodach leczenia padaczki, problemach, z jakimi muszą się na co dzień borykać chorzy, a także aspektach prawnych w padaczce. Część szkoleniowa była z kolei poświęcona sposobom udzielania pierwszej pomocy podczas napadu padaczkowego.

Reklama

W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy, personel medyczny, pracownicy socjalni, pedagodzy, pacjenci i ich opiekunowie, studenci i inne osoby zainteresowane tematem epilepsji.


fot.MD
Gości i uczestników I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Podkarpacki Lawendowy Tydzień – Zbudujmy Świadomość o Padaczce” przywitał Ryszard Pukała, prorektor ds. studenckich PWSTE w Jarosławiu.


MD
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama