Choć padaczka jest jedną z najczęściej diagnozowanych przewlekłych chorób neurologicznych w naszym kraju, często bywa przyczyną wykluczenia społecznego i osamotnienia chorych. Uświadomienie społeczeństwa w kwestii epilepsji oraz promocja wiedzy o padaczce to główny cel Podkarpackiego Lawendowego Tygodnia.
Jego nazwa nie jest przypadkowa. Kolor lawendowy często kojarzony jest bowiem z samotnością, a ta nierzadko doskwiera chorym silnej niż sama choroba.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Podkarpacki Lawendowy Tydzień – Zbudujmy Świadomość o Padaczce”, która została zorganizowana w poniedziałek, 20 marca, w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, rozpoczęła tygodniową akcję pod tym samym hasłem. Odbywa się ona w szkołach, szpitalach, poradniach specjalistycznych i POZ na terenie całego Podkarpacia. Celem, który przyświeca inicjatywie[paywall], jest podniesienie świadomości społecznej na temat epilepsji, rozwianie powszechnych mitów, które często przekładają się na krzywdzące wobec chorych postawy, a także propagowanie otwartości i życzliwości w stosunku do osób dotkniętych tym schorzeniem.
– Niestety wiedza na temat padaczki wciąż jest bardzo mała. Ludzie nie rozumieją swojej choroby i obawiają się odrzucenia, stygmatyzacji, problemów w rodzinie, szkole, pracy, braku akceptacji wśród przyjaciół czy znajomych – zwracała uwagę podczas uroczystego otwarcia konferencji jej inicjatorka Anna Kozak-Sykała, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Przeworsku. Z zaprezentowanych przez nią badań wynika, że aż 73 proc. chorych przyznaje, że padaczka jest powodem wielu obaw w życiu codziennym i ogranicza m.in. zdobywanie wykształcenia, wpływa za zatrudnienie i utrzymanie pracy.
Poza tematem stygmatyzacji chorych na padaczkę eksperci poruszali wiele innych zagadnień. Mówili m.in. o charakterze, objawach i przebiegu choroby, najnowszych rozwiązaniach dotyczących leczenia epilepsji, o diecie ketogennej i innych niefarmakologicznych metodach leczenia padaczki, problemach, z jakimi muszą się na co dzień borykać chorzy, a także aspektach prawnych w padaczce. Część szkoleniowa była z kolei poświęcona sposobom udzielania pierwszej pomocy podczas napadu padaczkowego.
W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy, personel medyczny, pracownicy socjalni, pedagodzy, pacjenci i ich opiekunowie, studenci i inne osoby zainteresowane tematem epilepsji.

fot.MD
Gości i uczestników I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Podkarpacki Lawendowy Tydzień – Zbudujmy Świadomość o Padaczce” przywitał Ryszard Pukała, prorektor ds. studenckich PWSTE w Jarosławiu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze