Od 1 do 8 października br. 20 uczniów i 4 wychowawców z ośrodków szkolno-wychowawczych w Warlubiu i Jarosławiu, uczestniczyło w wymianie dzieci i młodzieży uczących się w tych placówkach.
W ramach tej wymiany zorganizowano tzw. „Zieloną Szkołę”, której głównym celem było wzajemne poznanie się uczniów i odkrywanie piękna regionów, w których zlokalizowane są oba ośrodki. Goszczący w Jarosławiu uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Warlubiu, poznali zabytki i historię Jarosławia oraz Przemyśla, wypoczywali w bolestraszyckim Arboretum i w Radawie, jak również wędrowali po Bieszczadach. W czasie wspólnych zajęć z uczniami z Jarosławia zapoznali się z tajnikami gotowania, sztuki decoupage, linorytu oraz ceramiki, nawiązując przy tym nowe przyjaźnie i znajomości.
Z kolei uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu mieli możliwość poznania uroków powiatu świeckiego, będącego częścią województwa kujawsko-pomorskiego. Uczniowie zwiedzali: Grudziądz, Świecie, Chełm i Trójmiasto, podziwiali piękne widoki Wideckiego Parku Krajobrazowego i uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w gospodarstwie agroturystycznym o nazwie Toskania Kociewska. W czasie wspólnych, radosnych spotkań z uczniami z Warlubia mogli również poznać swoich rówieśników i zaprzyjaźnić się z nimi.
Dla wszystkich uczniów uczestniczących w „Zielonej Szkole” był to czas niezapomnianych przeżyć, poznawania historii, kultury i przyrody regionów i kraju oraz nawiązywania nowych przyjaźni. Z powodu znacznej odległości pomiędzy Jarosławiem i Warlubiem (ponad 600 km) dla wielu uczniów była to wyprawa, którą nazwali „podróżą życia”, a dzięki której mogli zobaczyć bieszczadzkie połoniny i bałtyckie morze.
– Zorganizowana przez ośrodki szkolno-wychowawcze w Warlubiu i Jarosławiu wymiana dzieci i młodzieży została zainspirowana przez władze powiatów w Świeciu i Jarosławiu, które od kwietnia 2017 roku współpracują ze sobą w ramach umowy partnerskiej – powiedział Wojciech Głąb, dyrektor OSW w Jarosławiu. – Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan aktywnie wspierał inicjatywę zorganizowania „Zielonej szkoły”, przeznaczając na ten cel 10 tysięcy złotych. Jego przychylność pozwoliła na pełne sfinansowanie wszystkich działań realizowanych ramach „Zielonej Szkoły” i zapewniła bezpłatny wyjazd dzieci i młodzieży, naszych wychowanków – dodał.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze