Reklama

Podstawówka w Buszkowicach ma patrona. I to nie byle jakiego

Podniosła uroczystość miała miejsce w poniedziałek, 29 maja, w Buszkowicach. To właśnie tego dnia szkoła podstawowa, która już od 1962 roku uczy i wychowuje, otrzymała sztandar i zostało jej nadane imię bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Mszy świętej rozpoczynającej obchody przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio, związany osobiście z buszkowicką podstawówką, do której uczęszczał. Po niej zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie pierwszym punktem spotkania było odsłonięcie pamiątkowej tablicy. – Rodzi się pytanie, dlaczego kardynał Stefan Wyszyński został naszym patronem? W wyniku powszechnego głosowania. Spośród trzech kandydatów, sławnych Polaków, na patrona szkoły wybrano właśnie Prymasa Tysiąclecia – przybliżyła zebranym dyrektor szkoły Barbara Kropieniewicz.

– Od dzisiaj dzień 28 maja, a jest to także rocznica śmierci błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego, zostanie wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych, jako dzień naszego patrona. Zapamiętajmy jego słowa: „Może pragnęlibyśmy łatwiejszych dziejów, a jednak dzieci moje, jak często, tak i dziś was proszę – zwłaszcza młodzież – nie chciejcie łatwego życia” – podsumowała.

Reklama

W uroczystości udział wzięli m.in. wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, Podkarpacki Wojewódzki Kurator Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Rauch, starosta przemyski Jan Pączek, wicestarosta Marek Kudła, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski i wiceprzewodnicząca tejże jednostki Bożena Ryczan. W buszkowickiej szkole pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych: dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafał Kluz oraz komendant żurawickiego komisariatu nadkom. Krzysztof Walewicz. Wielu z nich dokonało symbolicznego przybicia gwoździ do drzewca sztandaru.

– Wybór patrona to wielkie wydarzenie nie tylko dla szkoły, ale także dla całej naszej społeczności lokalnej. Wybór akuratnie takiego patrona to również ogromne zobowiązanie na przyszłość – podkreślił w swoim przemówieniu wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk. Jak na uroczystość szkolną przystało, nie mogło zabraknąć przygotowanej przez uczniów akademii. Po części oficjalnej zebrani udali się do Domu Ludowego w Buszkowicach, gdzie „Buszkowiczanki” przygotowały pyszny poczęstunek.

Reklama


fot.Agata Godos/UG Żurawica
Akademia w wykonaniu uczniów SP w Buszkowicach.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama