Podniosła uroczystość miała miejsce w poniedziałek, 29 maja, w Buszkowicach. To właśnie tego dnia szkoła podstawowa, która już od 1962 roku uczy i wychowuje, otrzymała sztandar i zostało jej nadane imię bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Mszy świętej rozpoczynającej obchody przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio, związany osobiście z buszkowicką podstawówką, do której uczęszczał. Po niej zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie pierwszym punktem spotkania było odsłonięcie pamiątkowej tablicy. – Rodzi się pytanie, dlaczego kardynał Stefan Wyszyński został naszym patronem? W wyniku powszechnego głosowania. Spośród trzech kandydatów, sławnych Polaków, na patrona szkoły wybrano właśnie Prymasa Tysiąclecia – przybliżyła zebranym dyrektor szkoły Barbara Kropieniewicz.
– Od dzisiaj dzień 28 maja, a jest to także rocznica śmierci błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego, zostanie wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych, jako dzień naszego patrona. Zapamiętajmy jego słowa: „Może pragnęlibyśmy łatwiejszych dziejów, a jednak dzieci moje, jak często, tak i dziś was proszę – zwłaszcza młodzież – nie chciejcie łatwego życia” – podsumowała.
W uroczystości udział wzięli m.in. wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, Podkarpacki Wojewódzki Kurator Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Rauch, starosta przemyski Jan Pączek, wicestarosta Marek Kudła, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski i wiceprzewodnicząca tejże jednostki Bożena Ryczan. W buszkowickiej szkole pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych: dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafał Kluz oraz komendant żurawickiego komisariatu nadkom. Krzysztof Walewicz. Wielu z nich dokonało symbolicznego przybicia gwoździ do drzewca sztandaru.
– Wybór patrona to wielkie wydarzenie nie tylko dla szkoły, ale także dla całej naszej społeczności lokalnej. Wybór akuratnie takiego patrona to również ogromne zobowiązanie na przyszłość – podkreślił w swoim przemówieniu wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk. Jak na uroczystość szkolną przystało, nie mogło zabraknąć przygotowanej przez uczniów akademii. Po części oficjalnej zebrani udali się do Domu Ludowego w Buszkowicach, gdzie „Buszkowiczanki” przygotowały pyszny poczęstunek.

fot.Agata Godos/UG Żurawica
Akademia w wykonaniu uczniów SP w Buszkowicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze