23 kwietnia br. w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Razem zmieniamy Przemyśl”.
Przypomnijmy, że projekt „Razem zmieniamy Przemyśl” realizowany był w ramach Programu Rozwój Lokalny i współfinansowany w 85 procentach ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 oraz w 15 procentach z budżetu państwa. Gospodarzem spotkania był prezydent miasta Wojciech Bakun, a wśród gości znalazł się m.in. naczelnik Wydziału w Departamencie Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Kamil Wieder, który przedstawił krótkie podsumowanie całego Programu „Rozwój Lokalny” w referacie pod tytułem „Czy miasta wykorzystały szansę na rozwój?” Obecny był także zastępca dyrektora Związku Miast Polskich Tomasz Potkański, który omówił ów program pod kątem pilotażu rozwiązań dla miast małych i średnich zagrożonych kryzysem.
Głównym zadaniem programu „Rozwój Lokalny” jest wsparcie miast znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych[paywall].
O efektach poszczególnych elementów projektu opowiadali ci, którzy byli za nie odpowiedzialni. Prorektor ds. rozwoju i współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych dr Sławomir Solecki mówił o roli uczelni wyższej w procesach rozwojowych miast średnich naznaczonych strukturalnym kryzysem, nauczyciel SOSW nr 1 w Przemyślu Tomasz Bandrowicz o bocce jako ścieżce do reintegracji społecznej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, prezes zarządu PARR SA Agnieszka Muzyczka o roli Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego we wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Przemyśla na przykładzie działań projektowych, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych Robert Gawlik przedstawił opracowanie pod nazwą „Od partycypacji do rzeczywistego włączenia mieszkańców, co udało nam się osiągnąć w projekcie”, naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka opowiedziała o flagowym projekcie Razem Zmieniamy Przemyśl”, czyli o Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl i 10 latach historii projektu.
W projekcie „Razem zmieniamy Przemyśl” ujętych zostało 27 przedsięwzięć podstawowych, w tym: 20 w Planie Rozwoju Lokalnego oraz 7 w Planie Rozwoju Instytucjonalnego. Całkowita wartość tzw. kosztów kwalifikowanych wyniosła 15 mln 635 tys. 451 zł 56 gr.
W ramach projektu zrealizowano szereg inwestycji, m.in.: dokończono budowę i zagospodarowano tzw. pawilon na Stoku Narciarskim pod „Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl”, utworzono Centrum Aktywizacji Społecznej w kamienicy przy ul. Słowackiego 13 – to miejsce spotkań, szkoleń, doradztwa dla członków organizacji pozarządowych działających w Przemyślu, wybudowano kort do bocce – zewnętrzny kort z krytą wiatą przy SOSW nr 1, zagospodarowano skwer przy ul. Ratuszowej oraz – przy współpracy z mieszkańcami – dwa podwórka. Pierwsze pomiędzy ulicami Władycze i Osińskich, drugie – pomiędzy ulicami Krasińskiego i Traugutta.
W ramach projektu odbyły się także m.in.: olimpiady, zawody sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dwie edycje festiwalu o charakterze historyczno-rekonstrukcyjnym; warsztaty i szkolenia dla pracowników urzędu.
Projekt był realizowany przez gminę miejską Przemyśl w partnerstwie z Przemyską Agencją Rozwoju Regionalnego SA oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze