Reklama

Podsumowanie projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” [ZDJĘCIA]

23 kwietnia br. w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Razem zmieniamy Przemyśl”.

Przypomnijmy, że projekt „Razem zmieniamy Przemyśl” realizowany był w ramach Programu Rozwój Lokalny i współfinansowany w 85 procentach ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 oraz w 15 procentach z budżetu państwa. Gospodarzem spotkania był prezydent miasta Wojciech Bakun, a wśród gości znalazł się m.in. naczelnik Wydziału w Departamencie Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Kamil Wieder, który przedstawił krótkie podsumowanie całego Programu „Rozwój Lokalny” w referacie pod tytułem „Czy miasta wykorzystały szansę na rozwój?” Obecny był także zastępca dyrektora Związku Miast Polskich Tomasz Potkański, który omówił ów program pod kątem pilotażu rozwiązań dla miast małych i średnich zagrożonych kryzysem.

Głównym zadaniem programu „Rozwój Lokalny” jest wsparcie miast znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Wsparcie w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych[paywall].

Reklama

Prelegenci

O efektach poszczególnych elementów projektu opowiadali ci, którzy byli za nie odpowiedzialni. Prorektor ds. rozwoju i współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych dr Sławomir Solecki mówił o roli uczelni wyższej w procesach rozwojowych miast średnich naznaczonych strukturalnym kryzysem, nauczyciel SOSW nr 1 w Przemyślu Tomasz Bandrowicz o bocce jako ścieżce do reintegracji społecznej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, prezes zarządu PARR SA Agnieszka Muzyczka o roli Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego we wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Przemyśla na przykładzie działań projektowych, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych Robert Gawlik przedstawił opracowanie pod nazwą „Od partycypacji do rzeczywistego włączenia mieszkańców, co udało nam się osiągnąć w projekcie”, naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka opowiedziała o flagowym projekcie  Razem Zmieniamy Przemyśl”, czyli o Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl i 10 latach historii projektu.

27 przedsięwzięć

W projekcie „Razem zmieniamy Przemyśl” ujętych zostało 27 przedsięwzięć podstawowych, w tym: 20 w Planie Rozwoju Lokalnego oraz 7 w Planie Rozwoju Instytucjonalnego. Całkowita wartość tzw. kosztów kwalifikowanych wyniosła 15 mln 635 tys. 451 zł 56 gr.

Reklama

W ramach projektu zrealizowano szereg inwestycji, m.in.: dokończono budowę i zagospodarowano tzw. pawilon na Stoku Narciarskim pod „Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl”, utworzono Centrum Aktywizacji Społecznej w kamienicy przy ul. Słowackiego 13 – to miejsce spotkań, szkoleń, doradztwa dla członków organizacji pozarządowych działających w Przemyślu, wybudowano kort do bocce – zewnętrzny kort z krytą wiatą przy SOSW nr 1, zagospodarowano skwer przy ul. Ratuszowej oraz – przy współpracy z mieszkańcami – dwa podwórka. Pierwsze pomiędzy ulicami Władycze i Osińskich, drugie – pomiędzy ulicami Krasińskiego i Traugutta.

W ramach projektu odbyły się także m.in.: olimpiady, zawody sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dwie edycje festiwalu o charakterze historyczno-rekonstrukcyjnym; warsztaty i szkolenia dla pracowników urzędu.

Reklama

Projekt był realizowany przez gminę miejską Przemyśl w partnerstwie z Przemyską Agencją Rozwoju Regionalnego SA oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/05/2024 16:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama