Reklama

Podwójne święto, wielka feta

12/10/2019 09:42

Zacne jubileusze obchodzą w tym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz grupa mażoretek „Finezja”. W tym pierwszym przypadku przydomek „młodzieżowa” może być mylący, bo w tym roku kapeli stuknęło 35 lat. W drugim mowa o jubileuszu 5-lecia. Z obu okazji 6 października wyprawiono wspólną imprezę urodzinową.

Orkiestra Dęta w Tryńczy powstała w 1984 r., a za jej założycieli uznaje się Stanisława Majchera, Tadeusza Janisza i Władysława Gielarowca. S. Majcher zastał też pierwszym kapelmistrzem orkiestry, a zaszczytną funkcję piastował niemal 10 lat. W 1993 zmienił go Edward Myłek, który kapelmistrzem[paywall] orkiestry jest do dziś. Przez skład zespołu przewinęło się przez te 35 lat blisko 200 osób – w przeważającej większości młodzieży i dzieci. Orkiestra w swoim repertuarze ma utwory muzyki religijnej, patriotycznej, jazzowej, rozrywkowej, ludowej, różnego rodzaju marsze, a o jakości wykonań świadczą wyróżnienia i nagrody, których uzbierało się niemało.

„Młodsza siostra”

Z kolei mażoretki zespołu „Finezja” powstały w roku 2014. Można je uznać za taneczną siostrę Młodzieżowej Orkiestry Dętej, bo powstały właśnie przy tym zespole z inicjatywy instruktorki Katarzyny Duży. Mażoretki rekrutują się głównie spośród uczennic i absolwentek szkół w Tryńczy i w Gorzycach. Obecnie ćwiczą i występują w 4 grupach wiekowych, członkinie zespołu mają od 5 do 18 lat. Choć ich staż jest nieco krótszy, kompleksów względem „starszej siostry” mieć nie mogą. Przez próby zespołu przewinęło się już około 70 dziewcząt, a ich ciężka praca zaowocowała wyróżnieniami i wysokimi miejscami na przeglądach orkiestr dętych i mażoretek w: Krośnie, Besku czy w Ropczycach.

 

Reklama

Wielkie show

Niedzielne wydarzenie w hali widowiskowo-sportowej w Tryńczy było doskonałą okazją, by oba zespoły zaprezentowały pełnię swoich umiejętności. I rzeczywiście jubilaci wystąpili w głównych rolach, wywiązując się ze swych zadań doskonale. Imprezę otworzył pokaz musztry w wykonaniu obu zespołów, po którym gościnny występ dał Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” z Rzeszowa. Dalszą część show skradli już artyści z Tryńczy. Oczywiście świetny koncert dała orkiestra, po niej swymi talentami popisały się mażoretki ze wszystkich grup wiekowych, a wisienką na torcie całego występu był taniec mażoretek w rytm zaaranżowanego przez orkiestrę dętą hitu ubiegłego lata Despacito .

 

Część oficjalna

Spotkanie jubileuszowe miało też bardziej oficjalną część. Po odśpiewaniu Sto lat jubilatom nastąpiła seria przemówień, życzeń i wręczania upominków przez zaproszonych na wydarzenie gości, wśród których zaleźli się samorządowcy, ale także przedstawiciele parlamentarzystów. Uroczystość była też okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych muzyków orkiestry, mażoretek i osób wspierających oba zespoły. Ci ostatni odebrali statuetki „Przyjaciel Orkiestry Dętej i Mażoretek”.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama