Wielkimi krokami zbliża się moment otwarcia dla zwiedzających „Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu”. Dwukondygnacyjny obiekt, sięgający 10 metrów poniżej poziomu terenu, to prawdziwa perełka, która ma szansę stać się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych na mapie regionu. Jak informuje przemyskie muzeum, podziemia w nowej szacie będziemy mogli zwiedzać od 30 marca.
Sądząc po pierwszych komentarzach, jakie pojawiły się pod wpisami Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które nową szatę podziemi od kilkunastu dni prezentuje w sieci, jest to atrakcja bardzo wyczekiwana nie tylko przez turystów, ale też samych mieszkańców. Nowa odsłona przemyskich podziemi to efekt realizacji projektu „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”, którego wnioskodawcą była gmina miejską Przemyśl, a partnerem właśnie przemyskie muzeum. Szereg zrealizowanych zadań udało się przeprowadzić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
Przygotowany dla zwiedzających obiekt stanowi część pierwotnej zabudowy miasta z czasów średniowiecza. Do tej pory udostępnione były do zwiedzania dwukondygnacyjne piwnice pod budynkiem magistratu wraz z odcinkiem siedemnastowiecznego kolektora. Ale cała trasa ma łączną powierzchnię nieco ponad 700 metrów kwadratowych. To pomieszczenia pod[paywall] budynkiem Rynek 1, kolektor sanitarny (liczący 126,20 m kw.), odcinek łącznika prowadzącego do Rynek 11 (13,50 m kw.) i nowo wybudowany, liczący 45 m kw. łącznik do Rynek 9. Przy wejściu do podziemnej trasy zwiedzających widać będzie widok Przemyśla z lewego brzegu Sanu autorstwa Franza Hogenberga. Będzie się nią można przedostać z głównego budynku magistratu do Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), chłonąc po drodze informacje i ciekawostki prezentowane na multimedialnych wystawach, bogatych w scenografie poświęcone choćby wybranym ulicom miasta z okresu XVI i XVII wieku, ale też życiu codziennemu mieszkańców.
Złote czasy miasta
Jak czytamy w miniprezentacji przemyskiego muzeum, dostępnej na profilu jednostki w mediach społecznościowych: „Temat przewodni trasy to miasto, które ze swojej późnośredniowiecznej formy, na skutek przekształceń właściwych przemianom zachodzącym w XVI-wiecznej Europie, stało się nowoczesną, tętniącą życiem aglomeracją”. Jako że ten okres historii Przemyśla można określać „złotym wiekiem”, ekspozycja prezentowana w podziemiach zatytułowana została więc „Złoty wiek miasta – jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”.
„Podziemną Trasą Turystyczną” zarządzać będzie wyłoniona w przetargu firma Klavo, która będzie odpowiadać za organizację ruchu turystycznego, skompletowanie wykwalifikowanej kadry, multimedialne wyposażenie, kwestie administracyjne czy konieczne drobne naprawy.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze