Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie, jako trzecie dziecko przedwojennego urzędnika magistratu Dominika i Wiktorii z Karpińskich. Zmarł w niedzielę, 3 maja, w 5. Niedzielę Wielkanocną, w 85. roku życia, 61. roku kapłaństwa i 39. roku biskupstwa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 8-9 maja w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek, 8 maja wyprowadzeniem trumny z ciałem śp. abpa Józefa Michalika z Domu Biskupów do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, gdzie odbyła się Eucharystia w jego intencji. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal.
– Modlimy się dzisiaj, dziękując za jego piękne życie i prosimy, aby te dzieła, nad którymi pracował, zaowocowały także w naszej rzeczywistości
– mówił.
Homilię wygłosił natomiast Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.
– On już przeszedł ze śmierci do życia i widzi głębiej i więcej w Chrystusie i w świetle Ducha Świętego, który prowadzi Kościół drogami doczesności
Reklama
– podkreślał hierarcha. Nawiązał też do momentu śmierci abpa Michalika.
– Przeszedł z życia do życia 3 maja o g. 22.50, albowiem Maryja w testamencie Jezusa z krzyża stała się Matką wszystkich wierzących w Chrystusa, a zmarły był Jej umiłowanym synem i świadkiem w posłudze Kościoła powszechnego i na ziemi polskiej
– mówił. Zawierzył też zmarłego Matce Bożej.

W uroczystej eksporcie, obok Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala i Metropolity Częstochowskiego abpa Wacława Depo, wzięli udział m.in. abp Wiktor Skworc z Katowic, abp Henryk Nowacki, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Marian Florczyk z Kielc, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Mariusz Leszczyński z Zamościa, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa i biskupi pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej – bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

Pożegnanie śp. abpa Józefa Michalika poprzedziła Panichida – modlitwa żałobna w obrządku greckokatolickim. Przewodniczył jej abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku grekokatolickiego. Wraz z nim modlili się również abp Jan Martyniak – emerytowany metropolita przemysko-warszawski oraz bp Piotr Kryk – egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii w latach 2001–2021 oraz duchowni grekokatoliccy.
Mszy św. pogrzebowej, która rozpoczęła się o g. 11 przewodniczył z kolei kard. Stanisław Dziwisz.
– Jan Paweł II znał Cię. Znał i doceniał. Służyłeś kompetentnie. Byłeś u narodzin Światowych Dni Młodzieży
– mówił m.in.
– Wspomagałeś posługę św. Jana Pawła II. Dzieliłeś z nim trudy i radości. Uczestniczyłeś w jego trosce o wszystkie Kościoły. Niech Matka Boża a także św. Jan Paweł II towarzyszą Ci przy przekraczaniu bramy życia wiecznego. Ty dalej pamiętaj o tych, którym służyłeś, a zwłaszcza o Archidiecezji Przemyskiej i Polsce
– zwrócił się do zmarłego abpa kardynał Dziwisz.

– Są ludzie, których nie wspomina się tylko przez pryzmat dat, funkcji, którą pełnili (…) Śp. abp Józef Michalik był człowiekiem takiego słowa, które nie miało zostać jedynie piękną myślą, ale kształtowało sumienie (…) Uczył, że prawda wymaga zarówno miłości jak i wierności”
Reklama
– mówił z kolei ks. prof. dr hab. Robert Tyrała – rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Również ojciec św. Leon XIV przekazał w telegramie wyrazy ojcowskiej bliskości i zapewnił o modlitwie wyrażając wdzięczność za dar życia i kapłańską posługę – jak określił – „gorliwego pracownika Winnicy Pańskiej” – śp. abpa Józefa Michalika.
Homilię wygłosił Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
– Stajemy dziś przy ołtarzu Chrystusa w ciszy modlitwy, w duchu wdzięczności i zadumy aby pożegnać śp. ks. abpa Józefa Michalika. Pasterza, który przez dziesięciolecia prowadził lud Boży drogą wiary. Stajemy wobec tajemnicy śmierci, ale jeszcze bardziej wobec tajemnicy życia, które nie kończy się w grobie, lecz przemienia się w wieczność
Reklama
– głosił.

– Jezus w Ewangelii mówi: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”, a św. Paweł w Liście do Rzymian dopowiada: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana”. Te słowa są kluczem do zrozumienia życia śp. abpa Józefa. Było to życie, które rzeczywiście nie należało do niego samego. Jego praca, decyzje i wysiłki nie były celem samym w sobie lecz drogą prowadzącą do życia wiecznego. Od chwili święceń kapłańskich (…) jego życie było naprawdę oddane Chrystusowi i wspólnocie Kościoła. (…) Wierzymy, ze Chrystus, któremu służył otwiera przed nim Dom Ojca
Reklama
– mówił m.in..
– Dzisiejsza uroczystość nie jest jedynie wspomnieniem człowieka, który odszedł. Jest spotkaniem z tajemnicą Boga, który jest Panem życia i śmierci
– podkreślał. Wspominał też życie i posługę śp. abpa Józefa Michalika. Punktował, że hierarcha „miał odwagę mówić prawdę nawet, gdy była ona niewygodna. Umacniał wiarę ludzi, którzy przez lata żyli pod presją systemu. Chciał pokazać, że Kościół jest nie tyle instytucją co żywą wspólnotą. Wymagał od kapłanów bycia pasterzami, ale przede wszystkim wymagał od siebie (…) Uważał, że prawda nie jest ciężarem, ale drogą do wolności”.
Metropolita Gdański podkreślił również w kazaniu, że śp. abp Józef Michalik nie bał się śmierci, a wręcz za nią tęsknił.
– O śmierci mówił z prostotą i pokojem
– wspominał.
„Dziś dziękuję Bogu za każdy dzień, który mi daje i czekam na śmierć”
– przywołał słowa z autobiografii zmarłego „Nie mam nic do stracenia”.
„Nie wiem w którym momencie ona nadejdzie. Nie wiem jaka to będzie śmierć, ale mam nadzieję, że będzie to godne i że będę właściwie przygotowany. Jest to dla mnie czekanie na nową rzeczywistość. Przecież ja po to żyję”
Reklama
– pisał wówczas abp Michalik dodając, że choć próbuje jak najgłębiej poznać Chrystusa za życia, pełne poznanie Go nastąpi dopiero po śmieci.

Na zakończenie Eucharystii, abp Adam Szal odczytał osobistą modlitwę napisaną przez zmarłego abpa Michalika, którą znalazł w jego modlitewniku: „Daj mi, o Panie, dary, których potrzebuję i łaski, które Ty wiesz, że są mi potrzebne. Nie te, o które Cię proszę, ale te, które są pomocą według Ciebie. Nie na moją, ale na Twoją miarę, abym pełnił Twoją wolę, nie moją wolę. Abym chwałę Twoją głosił i w miłości wzrastał. Kościołowi i Ojczyźnie daj to, czego potrzebuje, aby zrealizowana była Twoja myśl i oczekiwanie, a nie to, co ja uznaję za potrzebne i chroń nas od złego. Jezu, ufam Tobie”.
Po zakończeniu Eucharystii ciało śp. abpa Józefa Michalika zostało złożone w podziemiach archikatedry.
Po zakończeniu obrzędów pogrzebowych w kryptach archikatedry, krypty zostaną czasowo zamknięte dla wiernych. Modlitwa przy grobie śp. Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika będzie możliwa od niedzieli, 10 maja
– poinformowała Archikatedra Przemyska.
W uroczystościach pogrzebowych zmarłego hierarchy udział wzięli kapłani, politycy, samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji z całego Podkarpacia.

Fot. Radio Fara
Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 roku w Zambrowie jako trzecie dziecko przedwojennego urzędnika magistratu Dominika i Wiktorii z Karpińskich. W 1958 roku ukończył tamtejsze liceum ogólnokształcące i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, by 23 maja 1964 roku przyjąć święcenia kapłańskie z rąk bpa Czesława Falkowskiego. W latach 1965–1969 odbył studia w zakresie teologii dogmatycznej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia kontynuował w latach 1969–1972 na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. W latach 1964–1965 był duszpasterzem w parafii w Jelonkach koło Ostrowi Mazowieckiej. Był także m.in. referentem ds. środków przekazu i redaktorem miesięcznika diecezjalnego „Rozporządzenia Urzędowe Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej”. Jednocześnie prowadził wykłady z teologii dogmatycznej i homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. 1 października 1986 papież Jan Paweł II prekonizował go biskupem diecezjalnym diecezji gorzowskiej. Święcenia biskupie otrzymał 16 października 1986 w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II w asyście kardynała Eduarda Francisca Pironia. W diecezji gorzowskiej zapoczątkował Diecezjalne Dni Młodych. Utworzył Instytut Formacji Świeckich w Gorzowie Wielkopolskim oraz stowarzyszenie „Przyjaciół Paradyża”. 17 kwietnia 1993 również ojciec święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą przemyski a ingres do Archikatedry Przemyskiej odbył się 2 maja tego samego roku. Jako arcybiskup przemyski, Józef Michalik zainicjował Archidiecezjalne Dni Młodzieży. Założył również Radio Przemyśl. 30 kwietnia 2016 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity przemyskiego. Po przejściu na emeryturę, jako senior, nadal wspierał Kościół w Polsce i w Archidiecezji Przemyskiej. Abp Józef Michalik zmarł w niedzielę, 3 maja 2026 roku, w 61. roku kapłaństwa i 39. roku biskupstwa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 8-9 maja w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze