Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, od poniedziałku, 1 października, podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem.
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Ministerstwo wyjaśnia, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Kontrole nadal będą się odbywać, a dane pojazdu i informacje o zawartej polisie zgromadzone w systemie informatycznym CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) sprawdzą w jej trakcie uprawnione do tego służby tj. policja czy straż miejska.
Zmiany dotyczą również zatrzymywania i zwrotu dowodu rejestracyjnego. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
Dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie nadal będą musieli mieć przy sobie kierowcy poruszający się pojazdem zarejestrowanym poza granicami naszego kraju. Ponadto dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta czy wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC, a kierujący nadal muszą posiadać przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty.
Aktualne przepisy przewidują karę grzywny do 250 zł za brak wymaganych dokumentów. Po przyjętych zmianach za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przy przekraczaniu granicy RP polecam posiadać jednak dowód rejestracyjny i OC, ponieważ każda odprawa pojazdu będzie trwała znacznie dłużej niż bez dowodu rejestracyjnego.
Szok , cud i niedowierzanie i to zajeło aż całe 3 lata .
Przy przekraczaniu granicy RP polecam posiadać jednak dowód rejestracyjny i OC, ponieważ każda odprawa pojazdu będzie trwała znacznie dłużej niż bez dowodu rejestracyjnego.
Szok , cud i niedowierzanie i to zajeło aż całe 3 lata .
No i obowiązkowo wziatku