Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu prowadzili działania pod kryptonimem „Pieszy”. Zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych uczestników ruchu.
Nieostrożne wtargnięcie na jezdnię przez pieszego czy poruszanie się niewłaściwą stroną drogi to tylko niektóre przyczyny wypadków drogowych, do których przyczyniają się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym w rozdziale 2 opisuje zasady ruchu pieszych na drogach. Możemy tam między innymi przeczytać, że: pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz z zastrzeżeniem innych przepisów, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodzenie jezdni poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze