Od 22 lutego do 7 marca br. na terenie Ośrodka Szkoleniowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie trwało szkolenie zintegrowane (poligonowe) żołnierzy 202. Batalionu Obrony Pogranicza z Jarosławia. To ćwiczenie cykliczne, realizowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej raz w roku, przez dwa tygodnie.
Zgrupowanie poligonowe pozwala usystematyzować posiadaną wiedzę, ale też opanować nowe umiejętności. Wzmacnia cechy psychofizyczne żołnierzy, a poprzez działanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych przygotuje ich do realizacji ekstremalnych zadań.
– Szkolenia zintegrowane są ważnym punktem wyszkolenia żołnierzy WOT, zwykle niedostępnym w garnizonach. Z reguły są intensywne, trwające od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, włącznie z działaniami nocnymi. Przy ich realizacji ważnym atutem jest to, że żołnierze pochodzą ze swoich „małych ojczyzn”, co wiąże się ze znajomością terenu, na którym działają. W realnym zagrożeniu jest to wartość dodana, zwiększająca przewagę nad przeciwnikiem
Reklama
– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Rafał Laska[paywall].
Wojska Obrony Terytorialnej w Polsce liczą obecnie 41 tys. 800 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, żołnierzy zawodowych i żołnierzy aktywnej rezerwy, a statystycznie co piąta osoba służąca w WOT to kobieta.
Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również się skontaktować z rekrutem 20. Przemyskiej BOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze