Reklama

Połknęli bakcyla lokalnej historii! Błysnęli wiedzą na temat przemyskiej Twierdzy

Czwartek, 27 kwietnia, był niezwykle emocjonującym dniem dla sześciu finalistów konkursu historycznego „Twierdza Przemyśl”, organizowanego od lat przez Szkołę Podstawową nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu. W murach przemyskiej biblioteki przy ul. Grodzkiej pochwalili się oni wiedzą na temat przemyskiej Twierdzy i Wielkiej Wojny oraz działań militarnych prowadzonych w naszym rejonie. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden.

Konkurs, który ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu, powrócił po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Jego koordynatorem jest nauczyciel historii Marcin Duma.

20 kwietnia br., w ramach pierwszego etapu rywalizacji, w szranki o tytuł finalisty stanęło 49 uczniów ze szkół podstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego, przed którymi postawiono wyzwanie w postaci testu składającego się z kilkudziesięciu pytań zamkniętych i otwartych opatrzonych ikonografią. Sześciu z nich miało okazję powalczyć o miano zwycięzcy 27 kwietnia.

Wyłonienie go nie było łatwe. W wyniku przeprowadzonej dogrywki[paywall] jury konkursu w składzie Grzegorz Klebowicz, Artur Derdziak i Grzegorz Poznański wytypowało laureatów. Pierwszym miejscem postanowiono nagrodzić Jakuba Serafina ze SP w Stubnie, drugim uhonorowano Przemysława Gałuszkę ze SP w Kaszycach, a trzecie zajął Kacper Pic ze SP w Kosienicach. Na wyróżnienia zasłużyli natomiast: Karolina Sumka (SP Stubno), Oskar Kurasz (SP Łętownia) i Oleh Kovalchyk (SP Łętownia).

– Podziwiam uczniów, którzy przeszli taką długą drogę, by znaleźć się tu, gdzie dzisiaj jesteście. Życzę wam, żebyście wykorzystali całą tę wiedzę, którą zdobyliście dotychczas – skierowała słowa gratulacji do uczestników finału obecna na wydarzeniu Stanisława Żak, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu. Dziękowała jednocześnie organizatorom za to, że wkładają duży wysiłek w popularyzację wśród młodzieży tematyki konkursu.

Reklama

Tegoroczny finał ubogacili swoją obecnością przedstawiciele 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”, którzy zaprezentowali umundurowanie współczesne i to z czasów I wojny światowej.

Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu ufundowali: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, prezydent Przemyśla, starosta powiatu przemyskiego, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

W przygotowaniu całości SP 15 partnerowali: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, PNKiN „Zamek”, 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu i wspomniane już Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama