Reklama

Pomalowali świat. Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych na przemyskim Rynku [ZDJĘCIA]

Granice. Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi”. Słowa Thora Heyedahla idealnie opisywały to, co 1 lipca działo się na przemyskim Rynku. Festiwal Osób Wyjątkowych ubogaciło otwarcie wystawy Warsztatów Terapii Zajęciowej województwa podkarpackiego „Pomalować świat”. Głównym zadaniem imprezy było pokazanie, że integracja środowisk osób z niepełnosprawnościami z osobami sprawnymi jest więcej niż możliwa.

– Proszę sobie wyobrazić, że pani dwulatek ma autyzm w stopniu umiarkowanym do ciężkiego. Proszę sobie wyobrazić, że psycholog szkolny powiedział, że IQ pani pięciolatka wynosi zero. Proszę sobie teraz wyobrazić, że 19-latek gra na pianinie przed publicznością Chopina, Mozarta czy Bacha, ale wciąż nie może wybrać skarpetek – tymi słowami mama Miłosza, prowadząca festiwal, zapowiedziała wyjątkowego 19-latka, który gdy tylko zasiadł przy instrumencie, oczarował całą publiczność zgromadzoną w Rynku.

Miłosz Gąsior, chociaż na co dzień[paywall] mieszka we Florydzie, jak zapewniała jego mama – Bożena, w sercu głęboko ma wyrytą Polskę, a Chopin stał się jego muzycznym alter ego. Jak można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej, zanim zaczął mówić, to muzyka była jego podstawowym środkiem komunikacji. „Miłosz nadal pozwala, aby nuty na pięciolinii działały jak słowa z jego ust, a każdy utwór jest odtwarzany jak pieśń z jego własnego serca. Dziś Miłosz jest prawdziwym wirtuozem, na którego czekał muzyczny świat” – czytamy. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Ten młody mężczyzna jest namacalnym przykładem tego, że osoby z niepełnosprawnością nie są inne, a właśnie wyjątkowe.

Reklama

„Ech życie, życie, ty nie jesteś takie złe”

Następnie zgromadzonych do wspólnej cygańskiej biesiady porwał zespół artystyczny z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Korytnikach. Grupa ta zajmuje bardzo wysokie miejsca na wielu konkursach, prezentując bardzo wysoki poziom. Warto przypomnieć, że za występ z programem „Ciężki los królewny” została nagrodzona drugim miejscem na 21. Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, organizowanym przez fundację Anny Dymnej.

Część oficjalna z pokazami artystycznymi zakończyła się uroczystym otwarciem wystawy mobilnej, która została dofinansowana z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu „Kultura Dostępna”, we współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Polskiego Towarzystwa Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej „MOST”. To idealna okazja do promowania malarstwa, ukazania wrażliwości i kunsztu artystów z podkarpackich WTZ, dla których sztuka jest często podstawową formą komunikacji ze światem, gdyż zamykają w niej swoje uczucia, przemyślenia i pragnienia.

Reklama


fot.Monika Rusinek
W ramach Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych w Galerii na Drugim Piętrze w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie obejrzeć można oryginały prac podopiecznych WTZ z całego województwa podkarpackiego, w tym z placówki w Korytnikach. Na wystawie mobilnej prezentowane są reprodukcje.


fot.Monika Rusinek
Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się doprowadzić do końca i z powodzeniem uruchomić program opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, by mogły przynajmniej przez dwa tygodnie w roku odpocząć fizycznie i psychicznie od codziennego trudu, jaki wkładają w wychowanie i rozwój swoich podopiecznych.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości