W kolejne lata swojej działalności wkroczyła przemyska pływalnia, która w piątek, 11 listopada, świętowała jubileusz 30-lecia istnienia. Mimo upływu czasu obiekt wciąż spełnia swoje zadanie. W tym miejscu odkryto wiele pływackich talentów, a wiele nowych – pod okiem instruktorów – pewnie zdąży się objawić. Przemyślanie marzą wprawdzie o nowej wodnej strefie wypoczynku i rekreacji w mieście, ale na razie obecny basen musi im wystarczyć.
Uroczystość 30-lecia krytej pływalni postanowiono uczcić w iście sportowym stylu, zapraszając wszystkich chętnych do uczestnictwa w Maratonie Pływackim. Z zaproszenia skorzystało ponad 160 uczestników.
Wśród pływaków byli zarówno najmłodsi adepci pływania, jak i bardziej wprawieni miłośnicy wodnej rekreacji, z dorosłymi włącznie. Startowano w 4 seriach, a każdy starał się przepłynąć w czasie 1 godziny możliwie jak największy dystans. Dopingowani przez bliskich i trenerów zawodnicy łącznie[paywall] pokonali 169 km 850 metrów.
Ci mniej zaawansowani cieszyli się, że sprostali wyzwaniu, zaś wytrawni pływacy poprawili życiowe rekordy. I jedni, i drudzy zakończyli swój start, nie kryjąc satysfakcji i w nagrodę odbierając dyplom, medal oraz kawałek urodzinowego tortu.
Wodną rywalizację poprzedziło oczywiście symboliczne otwarcie imprezy z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu i kierownictwa POSiR, podczas którego przypomniano nieco historii obiektu.
Również i my sięgnęliśmy do archiwalnego wydania z 1992 roku, w którym oddano przemyski basen do użytku, co naturalnie nie uszło uwadze prasy. Zresztą na jej łamach w ówczesnym czasie temat budowy pływalni gościł wielokrotnie, bowiem – jak donosiły media – szła ona opornie.
Jak czytamy w mediach społecznościowych POSiR, który od 2005 roku jestorganem zarządzającym obiektem, prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 1987 roku, a zakończono pod koniec września 1992 roku.
Kolejne terminy oddania budowli do użytku traktowano z czasem z przymrużeniem oka, nie dowierzając, że inwestycja w ogóle zostanie sfinalizowana. W końcu jednak przemyślanie doczekali się pływalni.
Na uroczystym przecięciu wstęgi i oddaniu basenu do użytku ówczesny prezydent miasta Mieczysław Napolski wspomniał, że historia jego budowy sięga nawet 84. roku. Zaangażowany w realizację inwestycji był Społeczny Komitet Budowy Basenu ze Zdzisławem Cichockim na czele (budowa sfinansowana została z budżetu miasta, dotacji centralnych i cegiełek kupowanych przez mieszkańców).
Rolę gospodarza obiektu pełnił początkowo Wydział Sportu i Turystyki – ówczesna jednostka magistratu, a w 2000 roku wzięła go pod swoje skrzydła Hala sp. z o.o., która zarządzała obiektem do 2005 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze