Reklama

Ponad 169 przepłyniętych km na 30. urodziny pływalni w Przemyślu [ZDJĘCIA]

W kolejne lata swojej działalności wkroczyła przemyska pływalnia, która w piątek, 11 listopada, świętowała jubileusz 30-lecia istnienia. Mimo upływu czasu obiekt wciąż spełnia swoje zadanie. W tym miejscu odkryto wiele pływackich talentów, a wiele nowych – pod okiem instruktorów – pewnie zdąży się objawić. Przemyślanie marzą wprawdzie o nowej wodnej strefie wypoczynku i rekreacji w mieście, ale na razie obecny basen musi im wystarczyć.

Uroczystość 30-lecia krytej pływalni postanowiono uczcić w iście sportowym stylu, zapraszając wszystkich chętnych do uczestnictwa w Maratonie Pływackim. Z zaproszenia skorzystało ponad 160 uczestników.

Wśród pływaków byli zarówno najmłodsi adepci pływania, jak i bardziej wprawieni miłośnicy wodnej rekreacji, z dorosłymi włącznie. Startowano w 4 seriach, a każdy starał się przepłynąć w czasie 1 godziny możliwie jak największy dystans. Dopingowani przez bliskich i trenerów zawodnicy łącznie[paywall] pokonali 169 km 850 metrów.


Ci mniej zaawansowani cieszyli się, że sprostali wyzwaniu, zaś wytrawni pływacy poprawili życiowe rekordy. I jedni, i drudzy zakończyli swój start, nie kryjąc satysfakcji i w nagrodę odbierając dyplom, medal oraz kawałek urodzinowego tortu.

Wodną rywalizację poprzedziło oczywiście symboliczne otwarcie imprezy z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu i kierownictwa POSiR, podczas którego przypomniano nieco historii obiektu.

Również i my sięgnęliśmy do archiwalnego wydania z 1992 roku, w którym oddano przemyski basen do użytku, co naturalnie nie uszło uwadze prasy. Zresztą na jej łamach w ówczesnym czasie temat budowy pływalni gościł wielokrotnie, bowiem – jak donosiły media – szła ona opornie.

Jak czytamy w mediach społecznościowych POSiR, który od 2005 roku jestorganem zarządzającym obiektem, prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 1987 roku, a zakończono pod koniec września 1992 roku.

Kolejne terminy oddania budowli do użytku traktowano z czasem z przymrużeniem oka, nie dowierzając, że inwestycja w ogóle zostanie sfinalizowana. W końcu jednak przemyślanie doczekali się pływalni.

Na uroczystym przecięciu wstęgi i oddaniu basenu do użytku ówczesny prezydent miasta Mieczysław Napolski wspomniał, że historia jego budowy sięga nawet 84. roku. Zaangażowany w realizację inwestycji był Społeczny Komitet Budowy Basenu ze Zdzisławem Cichockim na czele (budowa sfinansowana została z budżetu miasta, dotacji centralnych i cegiełek kupowanych przez mieszkańców).

Rolę gospodarza obiektu pełnił początkowo Wydział Sportu i Turystyki – ówczesna jednostka magistratu, a w 2000 roku wzięła go pod swoje skrzydła Hala sp. z o.o., która zarządzała obiektem do 2005 r.

Minibar, kawiarnia, sauna... Tak było kiedyś

W momencie otwarcia basenu powstał grafik przygotowany przez kuratora oświaty. Regulował on kwestie korzystania z obiektu przez młodzież szkolną. Miedzy godziną 15 a 19 pływalnia udostępniana była zakładom pracy, klubom sportowym czy wojskowym.

Za jednoosobowy bilet trzeba było w tamtych czasach zapłacić... 10 tys. zł polskich (cena dla dzieci) albo 20 tys. zł (stawka dla dorosłych). Wpływy z biletów nie miały jednak szans pokryć kosztów eksploatacji, dlatego zamierzano ratować się dzierżawą pomieszczeń przy basenie.

Obiekt w latach swojej świetności posiadał: minibar, kawiarnię, saunę z gabinetem odnowy biologicznej, siłownię i sąsiadującą z nim plażę z leżakami i brodzikiem dla maluchów. Jak na tamte czasy prezentował się naprawdę okazale.

Dziś – po 30 latach intensywnej eksploatacji – wciąż zaspokaja potrzeby mieszkańców, jednak w XXI wieku nie jest on już szczytem ich marzeń. Dlatego przemyślanie, podobnie jak przeszło 30 lat temu, liczą, że w mieście powstanie nowy, atrakcyjniejszy obiekt pływacki, na miarę oczekiwań.

Pierwsze kroki w tej sprawie zostały podjęte. Jako redakcja mielibyśmy więc okazję kolejny raz odnotować uroczyste przecięcie wstęgi i pierwszą próbę wody.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości