Zapoczątkowana niedawno współpraca Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie przyniosła pierwsze efekty. Obie placówki będą pracować nad wytworzeniem innowacyjnego testu do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na ten cel otrzymały grant z Agencji Badań Medycznych.
O tym, że Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu realizować ma wspólne projekty i przedsięwzięcia nastawione na kształcenie kadry lekarskiej wespół z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz lubelskim Uniwersytetem Medycznym, informowaliśmy na początku stycznia. Jak mówiła wówczas dyrektor WSzwP w Przemyślu Barbara Stawarz, ma to zwiększyć możliwości rozwoju przemyskiej lecznicy i przyczynić się do zmian na lepsze. Podobnej myśli był rektor UM w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska.
– Cieszymy się, że tak dobre jednostki, zarówno pod względem jakości opieki nad pacjentami, diagnostyki, jak i leczenia, będą naszymi partnerami – powiedział.
Reklama
Zarówno Wojewódzki Szpital w Przemyślu, jak i lubelska uczelnia mają wspólnie pracować nad wytworzeniem innowacyjnego testu do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na ten cel otrzymały z Agencji Badań Medycznych grant w wysokości 5 mln 136 tys. zł. Projekt ma pozwolić na opracowanie nowoczesnych metod diagnostycznych, mogących pomóc[paywall] w szybkim i skutecznym rozpoznaniu tętniaków aorty brzusznej. A tym samym pozwolić ma to na szybszą interwencję medyczną i zmniejszenie ryzyka powikłań.
Fakt, że choroba ta jest trudna do wykrycia w porę, bo nie daje praktycznie żadnych objawów i może się skończyć nawet śmiercią (w sytuacji pęknięcia tętniaka) sprawia, że szukanie sposobów na jak najwcześniejszą diagnozę jest kwestią niezwykle ważną.
– Od kilku lat bardzo mocno stawiamy na innowacje i otwieramy się na nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz otrzymanemu grantowi stawiamy ważny krok w kierunku leczenia chorób naczyniowych. Jest duża szansa, że dzięki temu za kilka lat pojawi się metoda, która pozwoli wykrywać tętniaki na wczesnym etapie, co przełoży się na poprawę zdrowia pacjentów i ich dłuższe życie – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Ze strony przemyskiego szpitala ośrodkiem współpracującym przy realizowanym projekcie będzie właśnie Oddział Chirurgii Naczyniowej kierowany przez lek. Piotra Stabiszewskiego. Liderem wspólnego przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a kierownikiem merytorycznym – prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze