Reklama

Ponad 5-milionowy grant na projekt z udziałem szpitala

Zapoczątkowana niedawno współpraca Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie przyniosła pierwsze efekty. Obie placówki będą pracować nad wytworzeniem innowacyjnego testu do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na ten cel otrzymały grant z Agencji Badań Medycznych.

O tym, że Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu realizować ma wspólne projekty i przedsięwzięcia nastawione na kształcenie kadry lekarskiej wespół z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz lubelskim Uniwersytetem Medycznym, informowaliśmy na początku stycznia. Jak mówiła wówczas dyrektor WSzwP w Przemyślu Barbara Stawarz, ma to zwiększyć możliwości rozwoju przemyskiej lecznicy i przyczynić się do zmian na lepsze. Podobnej myśli był rektor UM w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska.

– Cieszymy się, że tak dobre jednostki, zarówno pod względem jakości opieki nad pacjentami, diagnostyki, jak i leczenia, będą naszymi partnerami – powiedział.

Reklama

Zarówno Wojewódzki Szpital w Przemyślu, jak i lubelska uczelnia mają wspólnie pracować nad wytworzeniem innowacyjnego testu do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na ten cel otrzymały z Agencji Badań Medycznych grant w wysokości 5 mln 136 tys. zł. Projekt ma pozwolić na opracowanie nowoczesnych metod diagnostycznych, mogących pomóc[paywall] w szybkim i skutecznym rozpoznaniu tętniaków aorty brzusznej. A tym samym pozwolić ma to na szybszą interwencję medyczną i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Fakt, że choroba ta jest trudna do wykrycia w porę, bo nie daje praktycznie żadnych objawów i może się skończyć nawet śmiercią (w sytuacji pęknięcia tętniaka) sprawia, że szukanie sposobów na jak najwcześniejszą diagnozę jest kwestią niezwykle ważną. 

Reklama

Ważny krok w leczeniu chorób naczyniowych

– Od kilku lat bardzo mocno stawiamy na innowacje i otwieramy się na nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz otrzymanemu grantowi stawiamy ważny krok w kierunku leczenia chorób naczyniowych. Jest duża szansa, że dzięki temu za kilka lat pojawi się metoda, która pozwoli wykrywać tętniaki na wczesnym etapie, co przełoży się na poprawę zdrowia pacjentów i ich dłuższe życie – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Ze strony przemyskiego szpitala ośrodkiem współpracującym przy realizowanym projekcie będzie właśnie Oddział Chirurgii Naczyniowej kierowany przez lek. Piotra Stabiszewskiego. Liderem wspólnego przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a kierownikiem merytorycznym – prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/02/2025 14:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama