Reklama

Ponad 50 tys. odprawy emerytalnej dla byłej burmistrz. Radni zablokowali uchwałę

04/11/2015 10:21

Podczas ostatniej sesji rady miasta przedstawiony został projekt zmian w budżecie na bieżący rok. Wnioskował o nie burmistrz Leszek Kisiel, ponieważ na początku ub.m. była burmistrz Maria Dubrawska-Lichtarska złożyła wniosek o wypłatę odprawy emerytalnej. Jeden z punktów projektu uchwały zakładał też przeznaczenie 5 tys. na działalność przeworskiej policji. Większość radnych nie zgodziła się na wydanie tych pieniędzy z budżetu miasta, dlatego uchwała nie przeszła. Tym samym rada wstrzymała wypłatę odprawy emerytalnej dla byłej burmistrz.

– W związku z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, złożonym 6 października przez panią Marię Dubrawską–Lichtarską, z musimy dokonać zmian w budżecie miasta, ponieważ ta nie została w nim przewidziana . Nie jesteśmy w stanie[paywall] całej kwoty wygospodarować z funduszu płac, bo wyliczone koszty to 54 tysiące 510 złotych, dlatego musimy około 30 tysięcy przeznaczyć z innych zadań – wyjaśniał podczas sesji burmistrz Leszek Kisiel.

24 tys. 510 zł miałoby być przeznaczone na ten cel z funduszu płac. Uchwała zmieniająca budżet zakładała uzyskanie pozostałej kwoty, czyli 30 tys., z przesunięć budżetu w obrębie różnych innych zadań, m.in.: wykupu gruntów i map zasadniczych czy umowy zlecenia na realizację planów zagospodarowania przestrzennego. Pieniądze te nie były zabezpieczone w budżecie miasta na ten cel. Była burmistrz Maria Dubrawska-Lichtarska była pracownikiem biblioteki i tam rozwiązała stosunek pracy. Tym samym stała się pracownikiem urzędu miasta i to było jej ostatnie miejsce zatrudnienia. Bezpośrednio po nim pobierała świadczenie z tytułu ubezpieczenia chorobowego, a z dniem 1 września 2015 r. przeszła na emeryturę. Dlatego była burmistrz miała prawo żądać wypłaty odprawy emerytalnej, a obecny włodarz miasta musi tę kwotę wyasygnować. 

Reklama


fot.Barbara Chmura
Za przyjęciem zmian w budżecie na rok 2015, a tym samym za przeznaczeniem 5 tys. na działalność policji głosowało 6 z 14 radnych.

5 tysięcy na policję skomplikowało sprawę

Druga cześć uchwały dotyczyła zwiększenia wydatków budżetowych na pokrycie kosztów bieżących działalności Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Chodziło o kwotę 5 tys. zł. Część radnych nie zgodziła się z tym punktem uchwały.

Za przyjęciem zagłosowało 6 radnych, 7 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.  – Uważam, że mamy tyle potrzeb w mieście, że takie gesty są niepotrzebne. Policja się nie martwi o to, aby nas wesprzeć finansowo, inne samorządy też się o to nie martwią. Powinniśmy się skoncentrować na własnych zadaniach – powiedział przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder.

Reklama

– Wynika z tego, że uchwała nie została przyjęta. Nie będę mógł w takim razie wypłacić odprawy emerytalnej, która jest przepisami prawa zagwarantowana – zaznaczył burmistrz. Prawdopodobnie burmistrz Leszek Kisiel będzie musiał przygotować kolejny projekt uchwały, dotyczący zmian w budżecie, aby otrzymać zgodę rady na uzyskanie 30 tysięcy na odprawę emerytalną. Sesja nadzwyczajna planowana jest na 12 listopada.

 Prawie 50 tys. dla Dariusza Łapy

Na prośbę radnego Tomasza Majby burmistrz przedstawił podczas sesji informacje dotyczące wszystkich kwot związanych z odprawami poprzedniej władzy wykonawczej.

Reklama

Marii Dubrawskiej-Lichtarskiej wypłacono do tej pory odprawę wynikającą z upływu kadencji. To kwota równa trzymiesięcznemu wynagrodzeniu, czyli  27 255 zł brutto. Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w ilości 48 dni za rok 2013 i 2014 wyniósł natomiast 20 935,68 zł brutto. To dało w sumie: 48 190,68 zł.

Inna procedura dotyczyła zastępcy burmistrza, który dostał wypowiedzenie z pracy w dniu zaprzysiężenia obecnego burmistrza. Dariuszowi Łapie przysługiwało wynagrodzenie za grudzień 2014 r. – 8 730,76 oraz styczeń, luty i marzec w 2015 r. – 26 124,87 zł. Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w ilości 33 dni za 2014 i 2015 r. wyniósł w jego przypadku 13 720,08 zł brutto. W sumie otrzymał 48 575,71 zł brutto.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ol - niezalogowany 2015-11-04 11:48:03

    Wstydu kuzwa mac nie macie . Mam nadzieje ze nowy rzad wprowadzi odpowiednie akty prawne regulujace te bezprawne panoszenie sie warcholstwa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2015-11-04 12:06:59

    Spokojnie PISoBlszewicy zapłącą wszystko z odsetkami.Oni nie mają wstydu, patrz : - Wyłudzanie pieniędzy na loty własnym samochodem z kasy sejmu.- Miliony ze SKOK -ów wyprowadzane do Luksemburga- Zyski jednej z PISdziny wyprowadzane na Cypr- Setki mln przywłaszczone przez zięciunia z PFRON- itd, itp..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Legionista - niezalogowany 2015-11-04 13:24:44

    Hasler ty POmiocie Stalina !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama