Reklama

Poseł Braun: – Konfederacja chce „otworzyć” Przemyśl [ZDJĘCIA]

Wsparcie prawne dla lokalnych właścicieli lokali gastronomicznych czy restauratorów w otworzeniu swoich biznesów zadeklarowali podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej (28 kwietnia br.) przedstawiciele Konfederacji: kandydat na prezydenta Rzeszowa, poseł Grzegorz Braun oraz byli europosłowie – przemyślanin Andrzej Zapałowski i Mirosław Piotrowski.

– Przemyśl jak i cała Polska został zamknięty. Jesteśmy bombardowani informacjami, które są niewiarygodne. Zwłaszcza, jeśli chodzi o przeprowadzone testy na COVID-19. Rząd tak naprawdę nie wie, ile dokładnie jest zakażonych osób. Przyłączamy się i obiecujemy wsparcie prawne do akcji „otwieraMY Przemyśl” – powiedział historyk, profesor KUL M. Piotrowski[paywall].

– Jako radny Przemyśla, wspólnie z obecnymi tutaj kolegami zorganizowaliśmy spotkanie z przemyskimi restauratorami. Przemyśl nie ma przemysłu, jest miastem turystycznym. Nie można niszczyć tego średniego czy małego biznesu. Niszczyć tych ludzi, którzy cały swój dorobek życiowy poświęcili na zbudowanie rodzinnych, małych firm. Jeśli słyszę, że zdarzają się w naszym mieście sytuacje, że restaurator jest zmuszony do sprzedania mieszkania, bo nie jest w stanie spłacać kredytu, że ludzie są zadłużeni po uszy z powodu panującego lockdownu, pożyczają pieniądze, aby przetrwać, jest to sytuacja nie do zaakceptowania – stwierdził A. Zapałowski.

– Absurdem jest, że ktoś mówi, że za tydzień, dwa, pięć będzie można otworzyć restauracje, bary czy ogródki. To wszystko jest irracjonalne. To działania w formie eksperymentów na społeczeństwie – dodał.

Reklama

Nikomu nie chcą robić na złość

– Chcemy się temu przeciwstawić, oceniając to, co obecnie się dzieje, bardzo krytycznie. Sama idea, myśl, że rząd ma decydować o tym, komu wolno otworzyć, a kto ma zamknąć, jest godna potępienia. Których chorych leczy się w pierwszej kolejności, a których w drugiej czy trzeciej kolejności. Na to nie wolno się godzić ani w Przemyślu, ani nigdzie indziej. Nikomu nie chcemy robić na złość, chcemy natomiast upomnieć się o dobro wspólne. Są sposoby, aby temu bezprawiu się przeciwstawić, aby nie dać się doprowadzić do bankructwa – zapewnił poseł G. Braun.

Obok wymienionych pojawił się prawnik Dariusz Wlazło, który ma zapewnić wsparcie prawne tym restauratorom, którzy zdecydują się otworzyć swoje biznesy.

– Sposób wprowadzenia kontroli w lokalach narusza często zasady postępowania administracyjnego Często padają pytania, jakie będą rozstrzygnięcia sporów, skoro mamy ewidentne uchybienia w procedurze. Te sprawy muszą trafić na wokandy. Tam będzie przyznana racja. Dodam, że ci, którzy otworzyli swoje restauracje, mimo obostrzeń, nie spotkali się z żadnymi konsekwencjami – wyjaśnił.

Reklama

Co ma zrobić zwykły restaurator, kiedy odwiedzą go funkcjonariusze policji i zaczną wypisywać mandat?

– Pytanie, za co taki mandat zostałby nałożony? Oczywiście, że nie powinien go przyjąć. Nie ma do tego żadnej podstawy prawnej. Jeśli każdy przedsiębiorca dostałby rekompensatę za fakt, że sam musi finansować panujący lockdown, byłoby inaczej. Z pewnością nie walczyłby, aby na siłę lokale otwierać. To ludzie pod ścianą, którzy tracą dorobek całego życia – podsumował.


fot.Mariusz Godos
Zdaniem prawnika Dariusza Wlazło (z prawej), zwykły restaurator w żadnym wypadku nie powinien przyjmować mandatu.

Reklama


fot.Mariusz Godos
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2021-05-05 18:03:48

    Dziennikarzyna MG - poseł Braun jest w środku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nieporadny - niezalogowany 2021-05-05 18:18:53

    A ten Zapałowski to kim on chce w końcu być? Eurposłem? Posłem? Wiceprezydentem Rzeszowa (bo tam go teraz można spotkać częściej w kampani niż w Przemyslu). Może pora się zdecydować Panie Andrzeju i honorowo zrezygnować z mandatu bo jak widać akurat ta funkcja mało Pana interesuje sądząc po złożonych interpelacjach, po zabieraniu głosu. Miał Pan tak zmieniać Przemyśl, miał Pan pokazywać co miesiąc nowe informacje o nieudacznictwie poprzedniej ekipy rządzącej i gdzie to wszystko się podziało? Jest Pan Radnym 1500 na miesiąc się należy i jest Pan bo jest. Gratulacje wyboru dla mieszkańców Przemyśla, wspaniałe wybraliście Radnego którego raczej ta funkcja uwiera a nie cieszy. Smutne to jest. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Fuks - niezalogowany 2021-05-05 18:21:42

    Z tego co pamiętam fuksem wszedł po kilkunastu nieudanych próbach w poprzednich wyborach. No i cóż nic specjalnego. Pierwsza i ostatnia kadencyjka. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama