Polonia z entuzjazmem przyjęła propozycję Eliasza Dyrowa, młodego artysty z Jarosławia, przedstawioną na Forum Polonii Amerykańskiej, obradującym po raz pierwszy poza Ameryką. Polonusi spotkali się pod koniec lipca w podrzeszowskiej Jasionce. Zaproszony na forum przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego Eliasz Dyrow wystąpił z inicjatywą budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Pomnik miałby stanąć w Stanach Zjednoczonych jako symbol Polonii amerykańskiej.
– Paderewski jest doskonałym przykładem wielkiego Polaka. Jest to osobistość wyjątkowej miary i ogólnoświatowego poziomu. 150. rocznica jego urodzin była uczczona przez UNESCO ogłoszeniem 2010 roku rokiem Paderewskiego, ze względu na to, że[paywall] jego dorobek łączy się z ideą dialogu kultur oraz zrozumienia międzynarodowego. Jego geniusz ma wiele aspektów. Był doktorem honoris causa 12 uniwersytetów. Całe swoje życie poświęcił idei wolnej Polski i każdy swój koncert poprzedzał słowami o tym, że Polska ma odzyskać niepodległość, głosząc to we wszystkich krajach i budując tam jej wizerunek. Wielki mistrz był jedynym fundatorem Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie oraz, wspólnie z Leopoldem Kronenbergiem, fundował Filharmonię Warszawską. Był wielkim mecenatem i jego stypendium otrzymywał między innymi Herbert Hoover, późniejszy prezydent USA. Franklin Delano Roosevelt mówił o nim, że jest współczesnym nieśmiertelnym – wylicza Eliasz.
– Podczas otwarcia forum podkreślano, jak ważne jest budowanie dobrego wizerunku Polski również poza jej granicami. Wspominali o tym przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Polski, działacze polonijni oraz przedstawiciele władz. To skłoniło mnie do wystąpienia z propozycją budowy pomnika podkreślającego odzyskanie niepodległości i honorującego postać Paderewskiego, człowieka, który odegrał tak pozytywną rolę w naszej historii, a przy tym jest znany w świecie i dobrze kojarzony – wyjaśnia Eliasz.
Inicjatywa młodego artysty została entuzjastycznie przyjęta przez przedstawicieli amerykańskiej Polonii. Zainteresował się nią m.in. Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Obecni na forum działacze polonijni z Wielkiej Brytanii wystąpili z sugestią, że z chęcią poczynią starania, by pomnik Paderewskiego stanął w Londynie.
– Do sfinalizowania tego zamiaru zostały dwa lata. To bardzo krótki okres, ale wystarczający do jego zrealizowania – uważa Eliasz.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze